Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2021

Nepríjemné, no nie nebezpečné. Polícia opäť vyvracia hoax o poškodení mozgu pri testovaní na COVID-19



Polícia opätovne vyvracia hoax o údajnom možnom poškodení nosohltana a mozgu paličkou pri testovaní na koronavírus. Ako policajti uvádzajú na stránke „Hoaxy a podvody - Polícia SR” ...



Zdieľať
virus_outbreak_switzerland_99897 68181d30a1094484b4aed6f72ef7aa52 min 676x433 18.1.2021  - Polícia opätovne vyvracia hoax o údajnom možnom poškodení nosohltana a mozgu paličkou pri testovaní na koronavírus.


Ako policajti uvádzajú na stránke „Hoaxy a podvody - Polícia SR” na sociálnej sieti, podobné tvrdenia vyvrátili už v auguste 2020. Momentálne sa však na sociálnych sieťach šíri, že paličkou do mozgu boli trestaní otroci v starom Egypte.

 

 

Nepríjemné, no nie nebezpečné


Polícia v tejto súvislosti pripomína stanovisko infektológa Petra Sabaku. Ten zdôrazňuje, že pri vyšetrení na COVID-19 sa skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana. Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus.

„Štetôčka sa potom odošle do laboratória, kde koronavírus v bunkách hľadajú metódou, ktorá sa označuje ako PCR. Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda, že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou,” uviedol lekár.

 

 

Infektológ vyvrátil nepravdivé tvrdenia


Sabaka tiež zdôraznil, že nie je pravda ani to, že by vyšetrenie poškodzovalo takzvanú hematoencefalickú bariéru.

„To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú. Nie je pravda, že by bol človek po výtere náchylnejší na choroby, keďže sa pri odbere nijako neporuší žiadna prirodzená ochranná bariéra ani funkcia imunitného systému,” dodal.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem



Zdroj: Webnoviny.sk - Nepríjemné, no nie nebezpečné. Polícia opäť vyvracia hoax o poškodení mozgu pri testovaní na COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svetového ekonomického fóra sa zúčastnia viacerí svetoví lídri, nemali by chýbať ani Macron a Merkelová
<< predchádzajúci článok
V každom portfóliu by nemali chýbať bezpečné akcie