Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2009

Nepredpokladám ťažbu uránu pri Košiciach, tvrdí Jahnátek



Obyvatelia Košíc a okolia nemusia mať strach z ťažby uránu, ktorej predchádza geologický prieskum v lokalite Jahodná. Tvrdí to minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). "Jednoducho, my ...



Zdieľať
BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Obyvatelia Košíc a okolia nemusia mať strach z ťažby uránu, ktorej predchádza geologický prieskum v lokalite Jahodná. Tvrdí to minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). "Jednoducho, my sme momentálne len zmapovali ložisko," povedal dnes šéf slovenského hospodárstva po rokovaní vlády. Podľa neho je začatie ťažby otázkou budúcnosti. "Ja osobne tiež nepredpokladám, že by v krátkej budúcnosti došlo k ťažbe v Košiciach, ale nemôžme zatvárať oči pred tým, že to ložisko uránu tam existuje," povedal minister, podľa ktorého treba rozlišovať v tejto veci uznanie ťažby a uznanie ložiska. "Dnes prebieha proces uznania ložiska. Tento proces je nespochybniteľný, vzhľadom na to, že to ložisko tam je a to ložisko bude uznané ako chránené ložisko," povedal Jahnátek.


Minister hospodárstva si myslí, že by štát zvládol ťažbu uránu. "Ale zatiaľ ju neplánujeme," oznámil. Podľa Jahnátka však "štát zrejme bude musieť uhradiť náklady súkromnej spoločnosti za geologický prieskum, pokiaľ im neumožní ťažiť." Toto jeho tvrdenie odmieta zástupca občianskeho združenia Sosna Jozef Šuchta, ktorý dnes spolu so zástupcami Greenpeace Slovensko, OZ Brečtan a mimovládnej organizácie Priatelia Zeme - SPZ odovzdal v Národnej rade SR petíciu proti plánovanej ťažbe uránu na Slovensku s viac ako 113-tisíc podpismi občanov. "Určite taká väzba medzi povolením prieskumného územia a nákladmi, ktoré vynaložili a ďalšou činnosťou nie je," povedal Šuchta pre agentúru SITA. Štát nemusí byť zaviazaný firme, ktorá robí geologický prieskum. "Dokonca štátu sa musí odviesť poplatok za prieskumné územie," povedal. Dodal, že v tomto prípade je to podnikateľské riziko každej organizácie, ktoré musí znášať aj v prípade, že by prieskum dokázal efektívnosť ťažby.




"Prieskumným územím sa nedáva nejaká prednosť alebo nejaké povolenie, na základe ktorého sa už bude ťažiť," povedal Šuchta. Ako ďalej dodal, kým dôjde k samotnej ťažbe, musí mať daná spoločnosť rozhodnutie o chránenom ložiskovom území, ktoré znamená len ochranu ložiska. Ďalej musí mať rozhodnutie o využití územia, čiže o dobývacom priestore. "Posledné rozhodnutie je banskej činnosti. Až toto tretie rozhodnutie v poradí rozhodne o povolení konkrétnej technológie na ťažbu," povedal Šuchta. Uviedol, že proces získavania rozhodnutí podlieha správnemu konaniu a je ho možné zastaviť.

Slovenský urán predstavuje podľa šéfa organizácie Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana zaujímavú komoditu len pre ťažobné spoločnosti vzhľadom na jeho možné uplatnenie sa na svetovom trhu. "My nemáme technológie na obohacovanie uránu či výrobu jadrového paliva," povedal Rizman. Slovensko je úplne závislé od dovozu jadrového paliva z Ruska, lebo sú naň zostrojené reaktory, ktoré u nás fungujú v jadrových elektrárňach a na samotné palivo sú uzatvorené dlhodobé kontrakty. "Neoplatí sa riskovať zdravie ľudí, ohrozovať kvalitné zdroje pitnej vody, poľnohospodársku pôdu či bohatstvo slovenskej prírody pre zisk zahraničných investorov," skonštatoval Rizman.

Aktivisti v parlamente s petíciou proti ťažbe uránu

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mesto sa chce vyhnúť zrušeniu búracieho povolenia pre PKO
<< predchádzajúci článok
Policajti s kukláčmi hľadali v osade úžerníkov