16. novembra 2013
Prezident SR Ivan Gašparovič kladie veniec počas pietnej spomienky venovanej pamiatke popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Foto: TASR/Vladimír Benko Bratislava 16. novembra (TASR) - Obetí totalitného režimu je veľa a bolo veľa nezmyselných a nepochopiteľných dôvodov, prečo museli trpieť a zomierať. Minulosť sa však vrátiť nedá, ale nepoučiť sa z nej by bol neodpustiteľný hriech. Vyhlásil to dnes prezident SR Ivan Gašparovič po tom, ako položil veniec počas pietnej spomienky venovanej pamiatke popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni.
"Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou, sloboda je aj zodpovednosť, a preto konajme všetci zodpovedne," apelovala hlava štátu. Podľa Gašparoviča v týchto dňoch spomíname na tých, ktorí sa revolučnej zmeny v roku 1989 nedožili, na popravených a umučených väzňov minulého režimu a aj na tých, ktorí síce prežili, ale boli obeťami podriaďovania sa moci.
"Spomínane na rodiny a priateľov výnimočných mužov a žien, ktorí boli prenasledovaní, obratí o majetok, stratili právo na slušnú prácu a právo študovať. "Totalitný režim bol v tomto dôsledný, veď iba šírením strachu mohol prežiť toľké desaťročia," zdôraznil prezident.
Prítomných upozornil, že nespomíname len kvôli sebe, ale o minulosti hovoríme nahlas najmä kvôli mladej generácii.
"Všetci, čo sme sa dožili dnešných dní, nesmieme zabúdať na krušné časy neslobody a sme povinní spomínať na obete, na aktívnych odporcov totality, obete zmanipulovaných procesov, obete náboženského prenasledovania, pokusov o útek za železnú oponu a obete strelieb počas okupácie," dodal.
Minister obrany Martin Glváč je presvedčený, že 24 rokov po revolúcii berieme niektoré veci absolútne samozrejme. "
Či sú to všetky demokratické výdobytky ako možnosť cestovania či náboženskej slobody. "Revolúcia neprišla len tak sama. Každoročne sa tu stretávame s ľuďmi, ktorí spomínajú na všetky utrpenia. Preto je dobré, že 17. november je štátny sviatok, aby sa aj ďalšie generácie dozvedeli, čo sa dialo, aký tu bol život a vážili si viac, čo tu máme dnes," uzavrel.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR