Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. januára 2009

Neplatičom byty z kontajnerov



V Dunajskej Strede na Kračanskej ceste pripravujú byty nižšieho štandardu z oceľových kontajnerov, do ktorých po ukončení montážnych prác vysťahujú neplatičov z devastovaného domu na ...



Zdieľať
DUNAJSKÁ STREDA 28. januára (WEBNOVINY) - V Dunajskej Strede na Kračanskej ceste pripravujú byty nižšieho štandardu z oceľových kontajnerov, do ktorých po ukončení montážnych prác vysťahujú neplatičov z devastovaného domu na ulici Gyulu Lörincza na sídlisku Sever. V bytoch mestská samospráva umiestni 32 rodín. Ide o viac ako tristo občanov prevažne rómskeho pôvodu, ktorí dlhodobo neplatili okrem nájomného ani účty za spotrebu vody, plynu a elektrickej energie a ich dlžoby uhrádzalo niekoľko rokov mesto. V každom kontajnerovom byte je vodovod so sanitárnym vybavením, toaleta a elektrický radiátor. O riešení problému notorických neplatičov rozhodli mestskí poslanci v decembri 2008.


„Takéto riešenie je ľudské a poctivé, lebo ľudia sa neocitnú na ulici," skonštatoval vedúci dunajskostredského Romologického inštitútu Jozef Ravasz, ktorý pomáhal samospráve pri rozpracovaní tohto modelu. Ako dodáva, rozhodnutie nepadlo zo dňa na deň. Podľa neho k pochopeniu problému sa treba vrátiť do osemdesiatych rokov minulého storočia. Pred nežnou revolúciou viac ako 70 percent terajších neplatičov takisto dlhovalo na nájomnom a režijných nákladoch napriek tomu, že nájomné a ostatné platby v porovnaní s dnešnými sadzbami boli smiešne nízke. „A čo je dôležité, títo ľudia vtedy ešte mali prácu, pravidelný príjem, a predsa neplatili, nahromadili obrovské dlhy, navyše zdevastovali byty, domy a ich okolie," tvrdí dunajskostredský odborník na rómske záležitosti. Preto sa vtedajšie vedenie mesta rozhodlo o ich vysťahovaní z centra mesta na periférne sídlisko, kde dodnes žije 36 rodín. Podľa Ravasza sa však prístup týchto ľudí, až na zriedkavé výnimky, ani na novom mieste nezmenil. „V domoch, ktoré obývali, spôsobili škodu za 25 miliónov korún, čo je dnes 829 848 €. To bola obrovská záťaž pre mesto,“ skonštatoval.

Ako uvádza, už niekoľko rokov pomocou komunitného programu majú presný prehľad o situácii jednotlivých rodín. Medzi nimi sú aj také, ktoré vedome devastujú, ale aj také, čo sú chudobné, ale vedú čestný život a urobia všetko, aby sa zo začarovaného kruhu dostali. Aktivisti komunitného centra budú mať pod drobnohľadom aj obyvateľov kontajnerových bytov. Komunitní pracovníci budú denne kontrolovať udržiavanie čistoty príbytkov, spoločných priestorov a okolia ako i pravidelnú školskú dochádzku detí a budú v kontakte s
úradom práce. Kto stanovené kritériá bude dodržiavať, môže sa časom presťahovať do lepšieho bytu, skonštatoval Ravasz. Na sídlisku Gyulu Lörincza je už dnes osem až desať rodín, ktoré sa môžu presťahovať do lepšieho, lebo nemajú nedoplatky a o svoje byty sa starali. Ale pomôcť sa dá len tým, čo sa aj sami pričinia o to, aby sa ich podmienky zlepšili.

Bytový dom, z ktorého neplatičov majú vysťahovať, odkúpi od mesta a zrekonštruuje správca mestských bytov Southerm s.r.o. Väčšina budúcich obyvateľov kontajnerových bytov už nemala platnú nájomnú zmluvu so správcovskou firmou, lebo tá im zmluvu pre obrovské nedoplatky vypovedala. Skôr, ako padlo rozhodnutie o vysťahovaní neplatičov, Southerm sa zaviazal zabezpečiť náhradné byty pre vysťahovaných v podobe bytov z kontajnerov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koncom roka U.S. Steel zvýšil zisk, teraz pracuje na 50 %
<< predchádzajúci článok
Klesala ropa, zlato aj meď