Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júna 2014

Neplatiči by sa nemali uchádzať o verejné zákazky, tvrdí KDH



Ak spoločnosti opakovane nezaplatia načas svojim subdodávateľom za vykonané práce, poskytnuté služby či tovar, mali by prísť v krajnom prípade o možnosť účasti vo verejnom obstarávaní. Počíta s ...



Zdieľať
peniaze euro BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Ak spoločnosti opakovane nezaplatia načas svojim subdodávateľom za vykonané práce, poskytnuté služby či tovar, mali by prísť v krajnom prípade o možnosť účasti vo verejnom obstarávaní. Počíta s tým návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, ktorý poslanci za KDH opäť predložili na súčasnú schôdzu parlamentu.


"Je to síce radikálne riešenie, ale treba urobiť poriadok v plnení finančných záväzkov v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch, aby nevznikala druhotná platobná neschopnosť," povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Ján Hudacký, ktorý je aj predsedom parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti. "Zhoršuje to nielen finančné toky, ale dostáva mnohých malých podnikateľov a živnostníkov do existenčných problémov. Tí musia buď zatvoriť firmu, zrušiť živnosť, alebo v lepšom prípade prepustiť mnohých zamestnancov," dodal.

Chcú posilniť platobnú disciplínu

Hlavným cieľom návrhu zákona o ochrane subdodávateľov, o ktorom majú poslanci Národnej rady SR hlasovať v prvom čítaní, je posilniť platobnú disciplínu pri plnení záväzkov, ktoré vznikajú zo zákaziek vo verejnom obstarávaní. "Toto riešenie by výrazne prispelo k zlepšeniu podnikateľského prostredia v oblasti druhotnej platobnej neschopnosti," tvrdí Hudacký.

Ak by úspešný uchádzač napriek výzve obstarávateľa subdodávateľovi v lehote troch mesiacov nezaplatil, obstarávateľ by bol povinný zablokovať mu všetky ďalšie platby týkajúce sa zákazky. Ak tento stav potrvá šesť mesiacov, úspešný uchádzač by mohol stratiť svoje osobné postavenie vo verejnom obstarávaní a Úrad pre verejné obstarávanie by ho vyškrtol zo zoznamu podnikateľov. Takýto subjekt by tak prišiel o možnosť uchádzať sa o zákazku vo všetkých verejných obstarávaniach.

Prejav arogancie

To, že veľké firmy, ktoré vyhrávajú štátne zákazky, voči subdodávateľom neplnia svoje finančné záväzky, hoci im obstarávatelia platia, považuje Hudacký za prejav arogancie a svojvôle. "Menšie firmy a živnostníci na to doplácajú, pretože nemajú dostatočné finančné rezervy na to, aby mohli čakať štyri, päť mesiacov či pol roka," upozornil na vypuklý problém.

Štát by mal preto do riešenia týchto problémov priamo zasiahnuť, myslí si opozičný poslanec. Hodnota štátnych zákaziek totiž dosahuje ročne okolo dve miliardy eur. "Pri takomto obrovskom objeme peňazí realizovanom cez verejné obstarávanie je mnoho firiem, ktoré nedostávajú zaplatené a pritom tieto peniaze sú k dispozícii," uviedol Hudacký. "Musíme vyriešiť tento stav tam, kde štát môže okamžite intervenovať," navrhol. Pri subjektoch, ktoré získavajú zákazky z verejných zdrojov, sa štát podľa neho nemusí pozerať na to, ako fungujú súdy a či riešia tieto problémy.

Zákon už predkladali štyrikrát

Navrhovaná účinnosť zákona je 1. septembra. Hudacký predložil návrh zákona o ochrane subdodávateľov spolu so straníckymi kolegami Jánom Figeľom a Pavlom Zajacom, celkovo už štvrtýkrát od roku 2012. Začiatkom apríla Hudacký stiahol návrh zákona krátko pred hlasovaním v prvom čítaní. "Niektorí poslanci vládnej strany sa vyjadrili pozitívne k tomuto návrhu zákona a v rozprave povedali, že ho podporia. Napriek tomu som získal informácie, že celý klub Smeru to nepodporí. Návrh zákona som preto stiahol," vysvetlil Hudacký. KDH neuspelo v parlamente už s dvoma návrhmi tohto zákona v auguste 2012 a máji 2013.

Aj keby návrh zákona znovu nezískal potrebnú podporu, aby prešiel do druhého čítania, Hudacký považuje za potrebné o tomto probléme diskutovať. Podľa neho to vytvorí tlak na vládu, aby ho začala riešiť a predložila svoj návrh zákona. "Dostávame ďalšie podnety o tom, ako si zväčša veľké spoločnosti neplnia svoje finančné záväzky voči subdodávateľom. Ako zhoršujú druhotnú platobnú neschopnosť a celkovo podnikateľské prostredie na Slovensku," uzavrel.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dnes nás čaká tropické počasie
<< predchádzajúci článok
Absolventi by nemali zabudnúť hlásiť sa zdravotnej poisťovni