Neodôvodnenému nárastu cien môžu zabrániť aj spotrebitelia
BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Aj spotrebitelia môžu zabrániť neodôvodnenému nárastu cien pri prechode na novú euromenu. Majú totiž možnosť si zvoliť, či sú ochotní si za danú cenu konkrétny tovar alebo službu kúpiť. ...
BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Aj spotrebitelia môžu zabrániť neodôvodnenému nárastu cien pri prechode na novú euromenu. Majú totiž možnosť si zvoliť, či sú ochotní si za danú cenu konkrétny tovar alebo službu kúpiť. Podľa ústrednej riaditeľky Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Nadeždy Machútovej, je na spotrebiteľovi, aby si ceny porovnával a keď nie je spokojný, aby prípadne tovar alebo službu nekúpil. Ako ďalej dodala, aj pri zavádzaní novej meny naďalej platí, že spotrebiteľ určuje ceny na trhu a nikto iný. Správanie spotrebiteľov by pritom malo byť primerané ich kúpnej sile. Podľa vládneho splnomocnenca pre zavadenie eura na Slovensku Igora Baráta, je však dôležité, aby mali spotrebitelia všetky potrebné informácie, pričom v konečnom dôsledku rozhodnú, či je konkrétna cena reálna alebo nie. Podľa jeho slov, spotrebiteľ tým, že tovar za ponúkanú cenu kúpi, s výnimkou ak nemá na výber, zároveň akceptuje jej výšku. "Dúfam, že konečne nastane obdobie, že ľudia si začnú ceny porovnávať a začnú sa podľa toho riadiť,“ dodáva Machútová.
Podľa ústrednej riaditeľky SOI, správanie subjektov na trhu je v súvislosti s cenovým vývojom zatiaľ v poriadku. Podľa jej slov, ak by to tak nebolo, indikovali by to podnety od občanov. Inšpekcia pritom doteraz od 9. júla prijala celkovo 53 podaní. Všetky podozrenia z neodôvodneného zvýšenia cien však vyhodnotila ako neopodstatnené. Spotrebiteľov pri prechode na novú menu chráni pred neodôvodneným zvyšovaním cien aj ustanovenie generálneho zákona, podľa ktorého je zakázané zvyšovať ceny z dôvodu prechodu na euro. Podľa Machútovej, inšpekcia prešetruje všetky podnety, pričom niektoré kontroly sú časovo náročné, keďže cenotvorbu konkrétneho subjektu môže SOI sledovať aj niekoľko rokov dozadu.
Rastúca cenová hladina sa pritom netýka iba Slovenska. Podľa vedúceho pracovného výboru Národnej banky Slovenska pre komunikáciu zavedenia eura Martina Šustra, ceny stúpajú nielen na Slovensku ale všade vo svete. "Cieľom všetkých opatrení na ochranu spotrebiteľa pri zavedení eura je, aby sa ceny nezvýšili pre euro. Nemôžeme však zabrániť bežnému rastu cien, ktorý je spôsobený svetovými cenami energií, surovín, bežnou infláciou, ale napr. aj rastom miezd, ktorý sa tiež musí premietnuť do cien služieb a tovarov," dodal Šuster. Celkovo si však myslí, že ceny na Slovensku zatiaľ neboli ovplyvnené prípravami na zavedenie eura a prípady neférového zvyšovania cien sú veľmi ojedinelé. "V konečnom dôsledku je to však na nás spotrebiteľoch, aby sme si dávali pozor na ceny a rozhodli sa kedy nakúpime a kedy už nie,“ dodal pre portál euromena.sk Martin Šuster.
SITA