Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2017

Nenápadná stanica Maelbeek je od vlaňajších útokov neslávne známa



Ilustračné foto. Foto: TASR/APKaždý deň ľudia mechanicky vystupujú na staniciach bruselského metra, a pritom niektoré z nich v sebe skrývajú zaujímavý príbeh. História, veda, šport - to všetko sa skrýva za zdanlivo všednými ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Každý deň ľudia mechanicky vystupujú na staniciach bruselského metra, a pritom niektoré z nich v sebe skrývajú zaujímavý príbeh. História, veda, šport – to všetko sa skrýva za zdanlivo všednými názvami zastávok. Viaceré stanice v sebe nesú historický odkaz, ale po východe z podzemia na povrch sa cestujúci ocitá v modernom Bruseli.


Brusel 19. marca (TASR) – Po vlaňajších teroristických útokoch v Bruseli sa dovtedy nenápadná stanica metra Maelbeek (po flámsky Maalbeek) stala neslávne známou. Práve v tejto stanici sa vo vozni metra odpálil samovražedný atentátnik Khalid Bakraoui. Menej známe je, čomu vďačí stanica Maelbeek za svoj názov.

Celé storočia Brusel pretínali ramená rieky Senne a jej menšie prítoky. Jedným z nich bol potok Maelbeek, ktorý pramení v kláštore na juhu belgickej metropoly. Tiekol smerom na sever kľukatým údolím lemovaným domami a mlynmi. To stojí aj za jeho názvom, keďže vo flámčine znamená „maal“ mlyn a „beek“ potok.

Potok Maelbeek mal pomerne prudký tok a pri búrkach sa rozvodňoval. Koncom 19. storočia padlo pri rozsiahlej výstavbe vo štvrti Leopold, ktorá je dnes známa ako bruselská "európska štvrť" rozhodnutie dať potoku pevné koryto a prekryť ho klenbou.

O storočie neskôr, v 60-tych rokoch, bola postavená stanica metra Maelbeek. Leží na prvej bruselskej linke podzemnej dráhy, ktorá spájala centrum mesta s európskou štvrťou. Stanica prešla rekonštrukciou na sklonku milénia a odvtedy jej steny skrášľujú maľby maliara Benoita van Innisa.

Osud stanice sa nadobro zmenil 22. marca 2016. O 9.11 h. Pri odchode súpravy zo stanice Maelbeek sa v jednom z vozňov odpálil samovražedný atentátnik Khalid Bakraoui. V metre okrem samovražedného atentátnika zomrelo 16 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Hodinu predtým sa na bruselskom letisku odpálil jeho brat Brahim Bakraoui a Najim Laachraoui.

Stanica bola po útoku viac ako mesiac zatvorená. Jej meno je od krvavých útokov smutne známe a obete pripomína pamätná tabuľa, ktorú cestujúci zaplnili odkazmi. Pri príležitosti roku od uplynutia útokov v stredu na stanici pribudne tabuľa s menami obetí samovražedného atentátnika.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Veže kostolov malého Ríma bývalo vidieť z diaľky
<< predchádzajúci článok
NESROVNAL: Spochybňovaním návrhu o zákaze hazardu odpútavajú pozornosť