Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. septembra 2016

Nemecký vicekancelár rokoval v Moskve aj o ekonomickej spolupráci



Nemecká kancelárka Angela Merkel a ekonomický minister Sigmar Gabriel.



Zdieľať
Nemecká kancelárka Angela Merkel a ekonomický minister Sigmar Gabriel. Foto: TASR AP
Moskva 22. septembra (TASR) - Nemecký vicekancelár, minister hospodárstva Sigmar Gabriel pokračoval dnes v dvojdňovej návšteve Ruskej federácie rokovaniami s rezortným partnerom Alexejom Uljukajevom.


Ako druhá osobnosť spolkovej vlády v Berlíne informovala nemecké médiá, počas 150-minútového stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v jeho rezidencii neďaleko Moskvy sa obšírne hovorilo aj o konfliktoch v Sýrii a na Ukrajine.

Gabriel vyzval pri tejto príležitosti ruskú stranu, aby sa spolupodieľala na objasňovaní okolností útoku na humanitárny konvoj v Sýrii a zdôraznil, že bez Ruskej federácie sa riešenie konfliktu v Sýrii nemôže podariť. Súčasne vyjadril podporu výzve šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera, aby v Sýrii došlo k vytvoreniu bezletovej zóny, čo však môžu spoločnými silami presadiť iba USA a Rusko. S Putinom však o tomto aspekte nemecký vicekancelár v stredu večer nehovoril.

Gabriel privítal i dohodu Kyjeva a proruských separatistov, v zmysle ktorej by mali obe konfliktné strany v priebehu 30 dní stiahnuť z nárazníkového pásma vo frontovej oblasti jednotky a zbraňové systémy. Nemecký vicekancelár zároveň poukázal na fakt, že z minských mierových dohôd, ktorých realizácia v plnom rozsahu stále necháva na seba čakať, nevyplývajú iba veľké záväzky pre ruskú, ale aj pre ukrajinskú stranu, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA a nemeckých elektronických médií.

Napriek veľkému významu týchto politických otázok venovali Putin a Gabriel podľa slov nemeckého vicekancelára asi polovicu času schôdzky ekonomickým témam. Konkrétnejšiu podobu dostali tieto otázky pri dnešnom pracovnom stretnutí s ministrom hospodárstva Ruskej federácie Alexejom Uljukajevom.

Podľa slov hostiteľa by sa nemecké firmy mohli spolupodieľať na výstavbe železničnej rýchlotrate Moskva-Kazaň, a to jednak ako investori, jednak ako realizátori projektu. Konkurencie z Číny, ktorá sa takisto zaujíma o tento megaprojekt, sa nemecké subjekty z konzorcia pod vedením podniku Siemens nemusia obávať, zdôraznil Gabriel.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Poľsku zhabala polícia 100.000 tabletiek falošnej viagry
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Šefčovič chce predstaviť iniciatívy pre Energetickú úniu