Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. januára 2019

Nemecký priemysel žiada EÚ o tvrdší postoj voči Číne v oblasti obchodu



Zástupcovia nemeckého priemyslu vyzývajú Európsku úniu, aby v oblasti obchodu zaujala voči Číne tvrdší postoj. Tým by podporila európske podniky, ktoré sú v dôsledku ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Berlín 10. januára (TASR) - Zástupcovia nemeckého priemyslu vyzývajú Európsku úniu, aby v oblasti obchodu zaujala voči Číne tvrdší postoj. Tým by podporila európske podniky, ktoré sú v dôsledku čínskych obchodných praktík v stále väčšej nevýhode. Zároveň vyzvali firmy, aby zmiernili svoju závislosť od čínskeho trhu.


Podľa Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) stoja proti sebe v súčasnosti dva biznis modely, na jednej strane západný, ktorý je otvorený a liberálny, a na druhej štátom riadený čínsky model. Ten západný, tvrdí BDI, má síce stále silnú pozíciu, Čína však naberá na sile. Európska únia si preto podľa priemyslu musí dávať pozor, aby si svoju pozíciu v oblasti kľúčových technológií, ako je napríklad umelá inteligencia, udržala.

Dokument, ktorý BDI prezentoval vo štvrtok, obsahuje viacero návrhov, ako by EÚ a Nemecko mohli v tomto smere Číne konkurovať. K nim patria zmeny v pravidlách o pomoci EÚ domácim firmám, či tvrdšie kroky voči zahraničným spoločnostiam, ktoré ťažia zo štátnej pomoci. Okrem toho BDI vyzval EÚ na zvýšenie investícií do európskej infraštruktúry, inovácií a vzdelania a od Bruselu očakáva tlak na výraznejšie otvorenie sa Číny zahraničným firmám. Zväz dodal, že cieľom nie je brániť čínskym firmám vstupovať na trh Európskej únie, ale pomôcť vytvoriť zhruba rovnaké podmienky.

Bilaterálny obchod medzi Nemeckom a Čínou dosiahol v roku 2017 rekordných 187 miliárd eur. Z celkového objemu vzájomného obchodu medzi EÚ a Čínou to predstavuje takmer 30 %. Viaceré nemecké firmy, najmä automobilky ako Volkswagen a BMW, sa čoraz viac spoliehajú na obrovský čínsky trh.

Podľa BDI je preto dôležitá diverzifikácia v obchodných vzťahoch. "Príliš vysoká závislosť od jedného trhu so sebou nesie politické a ekonomické riziká, ktoré je potrebné minimalizovať," uviedol zväz.

Nie každý ale súhlasí s tým, že najlepšou stratégiou je pritvrdenie postoja voči Číne. Napríklad Nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK), ktorá odhaduje, že od vývozu do Číny závisí v Nemecku zhruba 900.000 pracovných miest, vystríha pred konfrontáciou. Ako povedal ekonóm DIHK Volker Treier, "je potrebné si uvedomiť, že Čína je náš najdôležitejší obchodný partner, takže je potrebné dobre zvážiť každé slovo".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Analytici: Ceny pohonných látok na Slovensku sa začnú pomaly zvyšovať
<< predchádzajúci článok
Cestovanie autobusmi MHD v Seredi majú školáci a seniori zadarmo