Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júla 2015

Nemecký návrh na dočasné vylúčenie Grécka pobúril mnohých politikov



Grécky premiér Alexis Tsipras



Zdieľať
Grécky premiér Alexis Tsipras Foto: TASR/AP
 
Atény/Miláno/Rím/Brusel 12. júla (TASR) - Alternatívny návrh Nemecka, aby Grécko na päť rokov opustilo eurozónu, pobúril gréckych politikov, najmä Dimitriosa Papadimulisa, viceprezidenta Európskeho parlamentu a člena vládnucej strany Syriza, ktorý nešetril tvrdými slovami. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.


Papadimulis dnes nové požiadavky voči Grécku výmenou za záchranný balík označil za snahu ponížiť jeho krajinu. "To, o čo tu hráme, nie je nič menšie než snaha ponížiť Grécko a Grékov alebo prevalcovať Tsiprasovu vládu," povedal pre televíznu stanicu Mega TV. V podobnom duchu sa vyjadril aj grécky minister hospodárstva Jorgos Stathakis, ktorý návrh označil za politický manéver zameraný na jediný cieľ - znemožniť dohodu medzi členmi eurozóny.

Hoci Atény sa oficiálne k návrhu nevyjadrili, z gréckej vlády sa začali ozývať hlasy, ktoré obviňujú nemenované členské štáty zo snahy sabotovať rokovania o reformných plánoch. "Je očividné, že istá skupina krajín nechce dohodu," ozvalo sa z tamojších vládnych kruhov. Podľa nich tieto štáty opakovane nastoľovali otázku dôveryhodnosti Grécka bez toho, aby "presne povedali, čo má vlastne Grécko urobiť".

Neochota poskytnúť ďalší záchranný balík sa naplno prejavila v sobotňajšom (11.7.) návrhu nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý dáva Grécku na výber z dvoch alternatív: buď prijme tvrdšie reformné opatrenia, alebo bude na päť rokov vylúčené z eurozóny.

Proti tomu sa jednoznačne postavil taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý chce na dnešnom stretnutí predsedov vlád 19 členských krajín eurozóny upozorniť Nemecko, že jeho vláda sa má s Aténami uzmieriť, a nie ich ponižovať. "Názory by sa mali zjednotiť a musí sa dosiahnuť dohoda. Taliansko nechce, aby Grécko opustilo euro a Nemecku odkazujem: čo je veľa, to je veľa," citoval Renziho denník Il Messaggero.

Ďalší vývoj situácie je nateraz neistý. Premiéri vlád z eurozóny sa majú dnes popoludní stretnúť v Bruseli, aby rozhodli o osude Grécka. Nepôjde o jednoduché rokovania, keďže medzi krajinami vládnu veľké názorové rozdiely na prijatie či odmietnutie reformných návrhov premiéra Alexisa Tsiprasa.

"Teraz, keď Tsipras predložil návrhy v súlade s požiadavkami Európy, jednoznačne musíme dohodu podpísať. Ponižovanie európskeho partnera po tom, čo Grécko takmer vo všetkom ustúpilo, je skrátka nemysliteľné," povedal Renzi.

Európski politici budú mať dnes nabitý program. Práve v tomto čase sa v Bruseli opäť stretnú ministri financií eurozóny a popoludní o 16.00 h sa má konať zasadnutie predsedov vlád. V rovnakom čase bolo pôvodne naplánované aj stretnutie Európskej rady, ktorá združuje hlavy štátov a premiérov 28 členských krajín EÚ. Prezident rady Donald Tusk však stretnutie odvolal, keďže prioritu majú rokovania o Grécku. "Potrebujeme čo najviac času, aby sme zavŕšili rokovania na úrovni eurozóny," povedal dnes pre DPA.

V jednoduchej situácii nie je ani Tsipras, ktorý musí na domácom fronte obhájiť ústupky voči veriteľom. Po svojom návrate z Bruselu čelí odmietavému postoju k novým úsporným opatreniam vo vlastných radoch. Rebéliu by mohol ukončiť zmenami vo vláde a nie sú vylúčené ani predčasné voľby. "Keďže 17 členov vládnucej koalície nepodporuje Aténami navrhované opatrenia, veritelia majú všetky dôvody pochybovať o ich uplatnení. A k tomu pripočítajte aj výsledok referenda," povedal jeden z politikov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dohodu o záchrannom programe pre Grécku musí schváliť 8 parlamentov (12. 7. 2015)
 Schôdzka lídrov eurozóny sa v nedeľu možno neuskutoční (10. 7. 2015)
 Šéfovia veriteľov posúdia grécky návrh v rámci telekonferencie (10. 7. 2015)
 Grécko predložilo nový návrh, obsahuje aj zvýšenie daní (10. 7. 2015)
 Grécky parlament by návrh úsporného programu mohol riešiť už v piatok (9. 7. 2015)
 Situácia v Grécku bude mať negatívny dosah na slovenské firmy (9. 7. 2015)
 Šéf ECB má pochybnosti, či sa Grécko podarí pred bankrotom zachrániť (9. 7. 2015)
 Grécke podniky a sektor turizmu žiadajú dohodu a otvorenie bánk (8. 7. 2015)
 SaS: Premiér správne tuší, že SR príde pri Grécku o veľké peniaze (8. 7. 2015)
 Text vyhlásenia mimoriadneho summitu eurozóny ku Grécku (8. 7. 2015)



nasledujúci článok >>
Slovenský pavilón si na Expo 2015 za dva mesiace pozrelo 570.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Kadúc chce zaviesť vekový limit pre prácu vo verejnej správe