Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. januára 2007

Nemecko očakáva príchod komédie o Adolfovi Hitlerovi



Niekoľko desaťročí po 2. svetovej vojne sa židovský filmár Dani Levy (na snímke) rozhodol prekonať tabu a o nemeckom diktátorovi Adolfovi Hitlerovi nakrútil komédiu. Napriek všetkým predsudkom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Niekoľko desaťročí po 2. svetovej vojne sa židovský filmár Dani Levy (na snímke) rozhodol prekonať tabu a o nemeckom diktátorovi Adolfovi Hitlerovi nakrútil komédiu. Napriek všetkým predsudkom je podľa mnohých naozaj smiešna. Snímka Mein Führer - die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler, ktorá sa v nemeckých kinách po prvýkrát objaví 11. januára, prezentuje krutovládcu ako impotentného, do postele sa pomočujúceho narkomana, ktorý v skutočnosti iba chcel, aby ho jeho otec miloval. Pred dvoma rokmi v Nemecku uviedli v kinách na Oscara nominovaný film Pád Tretej ríše, v ktorom bol diktátor vyobrazený ako monštrum. Švajčiar Levy priznal, že v súčasnosti sa pohybuje po "tenkom ľade". "Mal som množstvo obáv, či mi vôbec dovolia urobiť niečo takéto," uviedol 49-ročný filmár, ktorý v roku 2005 nakrútil prvú nemeckú židovskú komédiu od 2. svetovej vojny Alles Auf Zucker.

Jeho nová snímka rozpráva fiktívny príbeh známeho židovského herca, ktorého naverbuje šéf nacistickej propagandy Joseph Goebbels, aby pripravil Hitlera na novoročný prejav v roku 1945 pre Nemcov pripravujúcich sa na poslednú vojnovú ofenzívu. Zápletka má explozívny potenciál a Levy to využíva naplno. Hlavnú postavu, Adolfa Grünebauma zoberú z koncentračného tábora Sachsenhausen a odvezú do kancelárie diktátora, kde mu ponúknu sendvič so šunkou neupravený podľa tradície kóšer. Kým spolu s Hitlerom, ktorého si zahral známy komik Helge Schneider, čaká na publikum, vyberie si mäso a snaží sa ho schovať pod koberec, čím sa mu podarí upútať pozornosť diktátorovho hladného ovčiaka Blondiho.

Levy je známy svojou kritikou drám zobrazujúcich holokaust, ako napríklad filmu Schindlerov zoznam Stevena Spielberga za to, že prezentujú definitívny obraz židovskej genocídy. "Prekáža mi, že vytvorili obraz fenoménu, ktorý sa takto nedá zachytiť a z morálneho hľadiska by ani zachytený byť nemal. Podľa mňa sa malo v tom čase vytvoriť niečo viac voľnomyšlienkárske," spresnil Levy. Filmára pri tvorbe snímky údajne inšpirovala aj komédia Charlieho Chaplina Diktátor (1940) či oscarová snímka Roberta Benigniho Život je krásny. "Viem, že tancujem na masových hroboch. Vždy som však veril v ospravedlňujúci efekt smiechu," priznal Levy. V Berlíne sa mu pri nakrúcaní podarilo vyvolať rozruch, keď v centre rozprestrel obrovské zástavy s hákovým krížom a najal si 700 komparzistov, aby kričali "Heil Hitler" v poslednej scéne filmu.

Vplyvný nemecký týždenník Der Spiegel varoval, že notoricky podráždení kritici v krajine nemusia jeho vtip pochopiť. "Politické fakty sú tu skryté. Smiešny chlapík Helge Schneider v úlohe najväčšieho masového vraha histórie? Holokaust ako 'úžasný' vtip?" rozhorčoval sa jeden z kritikov. Snímke dal krátko pred svojou smrťou v apríli 2006 svoje požehnanie aj líder Ústrednej židovskej rady v Nemecku Paul Spiegel. "Ako Helge Schneider, tak aj Dani Levy dali do tohto projektu tak potrebnú citlivosť," uviedol.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V ČR od pondelka diaľničné mýto,v prvý deň vybrali 700 000 CZK
<< predchádzajúci článok
Nový katalóg a vyhľadávač Server.sk