Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. septembra 2011

Nemecko hlasuje o posilnení eurovalu, očakáva sa schválenie



Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) vo štvrtok hlasuje o posilnení záchranného mechanizmu eurozóny. Dosiahnutie parlamentnej väčšiny sa považuje za takmer isté, keďže svoj súhlas s ...



Zdieľať
bundestag BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) vo štvrtok hlasuje o posilnení záchranného mechanizmu eurozóny. Dosiahnutie parlamentnej väčšiny sa považuje za takmer isté, keďže svoj súhlas s rozšírením Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) vyjadrili aj opoziční sociálni demokrati a Zelení. Schválenie príslušnej legislatívy umožní vláde v Berlíne zvýšiť garancie v rámci záchranného mechanizmu eurozóny na 211 mld. eur zo súčasných 123 mld. eur.



Začiatok hlasovania sa podľa údajov z internetovej stránky nemeckého parlamentu očakáva po 11:00 SELČ. Koalícia kresťanských demokratov a liberálov aj napriek odporu viacerých zákonodarcov vo vlastných radoch očakáva, že potrebnú väčšinu zabezpečia jej poslanci. Na dosiahnutie tzv. "kancelárskej väčšiny“ potrebuje koalícia 311 hlasov. Znamená to, že pokiaľ má rozšírenie eurovalu prejsť bez opozície, môže ho odmietnuť, alebo zdržať sa hlasovania 19 vládnych poslancov. Bundestag bude vo štvrtok hlasovať aj o posilnení účasti parlamentu pri rozhodovaní o budúcej pomoci zadlženým krajinám. V prospech silnejšej spolurozhodovanej právomoci zákonodarného zboru rozhodol tento mesiac nemecký ústavný súd.
Zo sedemnástich členských štátov eurozóny už rozšírenie EFSF schválilo deväť krajín. Sú nimi Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Belgicko, Luxembursko, Grécko, Írsko, Slovinsko a Fínsko.
Lídri eurozóny sa na júlovom summite dohodli na tom, že EFSF za určitých podmienok poskytnú dodatočné právomoci vrátane prípadného podieľania sa na rekapitalizácii bánk, ďalej možnosť nakupovať vládne dlhopisy a poskytovať preventívne úverové linky členským krajinám eurozóny. Po tom ako zmeny v eurovale schvália všetky členské krajiny eurozóny, EFSF v prípade nutnosti nahradí Európsku centrálnu banku (ECB) pri nákupoch vládnych dlhopisov problémových krajín menovej únie. Fond to však bude môcť robiť iba v prípade, ak na to dostane zelenú od ECB, keď by banka vyhlásila mimoriadnu situáciu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Strauss-Kahn je na polícii s francúzskou novinárkou
<< predchádzajúci článok
Európa a USA oslabili, ale japonský trh vzrástol