Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2015

Nemecko-francúzske konzultácie boli v znamení katastrofy v Alpách



Na snímke vpravo francúzsky prezident Francois Hollande a vľavo nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto



Zdieľať
Na snímke vpravo francúzsky prezident Francois Hollande a vľavo nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto Foto: TASR/AP
Berlín 31. marca (TASR) - Havária nemeckého airbusu vo francúzskych Alpách zatienila na dnešných nemecko-francúzskych medzivládnych konzultáciách v Berlíne všetky horúce problémy súčasnosti - konflikt na Ukrajine, grécku dlhovú krízu, či kontroverzne vnímaný iránsky jadrový program.


Napriek tomu francúzsky prezident Francois Hollande i nemecká kancelárka Angela Merkelová venovali pozornosť aj iným témam a usilovali sa stretnutie s novinármi na spoločnej tlačovej konferencii využiť aj na vyslanie signálov.

Nemecko a Francúzsko musia byť motormi, ktoré poháňajú Európu, a to tak v kontexte hospodárskej, ako aj zahraničnej politiky, vyhlásil Hollande, pre ktorého bola pracovná návšteva v Berlíne malou chvíľkou na oddych vzhľadom na problémy, ktorým čelí vo vlasti. Prejavilo sa to aj v jeho odmietavej reakcii na prosbu jednej z novinárok o komentár k neúspešným výsledkom socialistov vo víkendových regionálnych voľbách vo Francúzsku.

Nemecko a Francúzsko musia vo vlastnom záujme, ale aj pre blaho Európskej únie spolupracovať, čo podobne vnímajú aj iné krajiny. Naposledy to verbálne vyjadril fínsky premiér Alexander Stubb počas pondelkovej krátkej návštevy nemeckej kancelárky v Helsinkách, pripomenula agentúra DPA.

Francúzsky prezident napriek existujúcim ťažkostiam z Berlína odkázal, že bude trvať na štrukturálnych reformách vo svojej krajine. Hollande tiež konštatoval, že francúzska ekonomika opäť začala rásť.

Merkelová v reakcii na otázku, či sa obáva sily francúzskej ultrapravice pod vedením Marine Le Penovej, uviedla, že strach nie je nikdy radcom, ktorý by bol dobrý v politike. Následne symbolicky podala Hollandovi ruku. Súčasne zdôraznila, že boj proti pravicovým extrémistom a ich populistickým heslám musia krajiny bojovať spoločnými silami.

Aj keď nemecká kancelárka trvá na ďalších investíciách, úspornom kurze a dodržiavaní Paktu stability a rastu v Európe aj vládou v Paríži, považuje za správne, že Brusel dal Francúzsku do roku 2017 priestor na zníženie rozpočtového deficitu na hranicu maximálne troch percent výkonu ekonomiky.

Na margo vývoja na Ukrajine obe strany potvrdili, že budú trvať na dodržaní obsahu dohôd z bieloruského Minska všetkými zainteresovanými stranami.

Šéfka nemeckej vlády v Berlíne potvrdila, že aj naďalej ráta s tvrdými rokovaniami o iránskom jadrovom programe. Prezradila, že si želá ich úspešné ukončenie, avšak poznamenala, že sa to ešte nepodarilo. Angela Merkelová potvrdila, že prípadná dohoda musí zaručovať, že Irán nebude vlastniť jadrové zbrane.

O nadchádzajúcej návšteve gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa v Moskve sa obaja štátnici vyjadrili s nadhľadom. V Aténach vedia, že Európa je osudom Grécka, vyhlásil francúzsky prezident a dodal, že predstavitelia krajín EÚ únie môžu cestovať do ruskej metropoly bez toho, aby to pre Európu predstavovalo problém.

Merkelová v reakcii uviedla, že ona i Hollande už navštívili v Moskvu a ich krajiny sú napriek tomu členmi Európskej únie.

Obaja štátnici dnes opakovane vyzvali grécku vládu, aby predložila prisľúbené plány reforiem, ktoré sú predpokladom poskytnutia ďalšej medzinárodnej pomoci. Čím skôr ich Atény predlžia, tým rýchlejšie sa podarí o nich dohodnúť, poznamenala Merkelová. Francúzsky prezident dodal, že sa stratilo už priveľa času a preto platí - čím skôr, tým lepšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kuba a USA prvýkrát rokovali o otázkach ľudských práv
<< predchádzajúci článok
Pozor na vlhčené a čistiace utierky z Turecka a Číny