Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. novembra 2014

Nemecko chce, aby EK mala právo vetovať národné rozpočty



Európska komisia (EK) by mala mať právo vetovať národné rozpočty, ak porušia fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ). V piatok (28. 11.) to vyhlásil nemecký minister ...



Zdieľať
Wolfgang Schäuble Foto: TASR/AP
Berlín 29. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) by mala mať právo vetovať národné rozpočty, ak porušia fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ). V piatok (28. 11.) to vyhlásil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Informovala o tom agentúra Reuters.


Schäubleho slová prichádzajú v čase napätia medzi Berlínom, trvajúcim na fiškálnej disciplíne, a Parížom, ktorý už niekoľko rokov hospodári s nadmerným deficitom.

"Keďže sa ešte v Európe všade nevžilo, že má zmysel dodržiavať tieto pravidlá, navrhujem, aby sme dali novému komisárovi EÚ pre hospodárske a menové záležitosti právo vetovať návrhy rozpočtov členských štátov, ktoré porušujú pravidlá," povedal Schäuble v Berlíne bez toho, aby konkrétne menoval nejakú krajinu.

Podľa nemeckého ministra financií by odporúčania EK týkajúce sa národných rozpočtov mali byť záväzné. Dodal, že eurozóna by mala ukázať jednotnosť a rozhodnosť pri zlepšovaní kontroly rozpočtov.

EK získala vlani kompetenciu, v rámci ktorej hodnotí návrhy rozpočtov, aby sa zabezpečilo, že fiškálne plány budú v súlade s pravidlami EÚ. Komisia v piatok do marca odložila rozhodnutie, či rozpočty Francúzska, Talianska a Belgicka porušujú fiškálne pravidlá. EK uviedla, že potrebuje viac informácií.

Francúzsko vyvolalo vlnu kritiky zo strany komisie a ostatných štátov eurozóny, pretože ministri financií EÚ dali krajine dva roky navyše, aby znížila rozpočtový schodok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Paríž však vyhlásil, že to v roku 2015 nestihne a potrebuje čas na konsolidáciu rozpočtu až do roku 2017.

Ak EK rozhodne, že Francúzsko neprijalo dostatočné opatrenia na splnenie cieľov stanovených ministrami únie, môže dostať pokutu vo výške až 4,2 miliardy eur.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Uskutočnenie februárového referenda o rodine vyjde na 6,3 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Premiér Taiwanu po porážke strany v komunálnych voľbách podal demisiu