04. marca 2019
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APBerlín 4. marca (TASR) - Nemecká vláda chce v budúcnosti vyžadovať od zahraničných duchovných, ktorí sa budú uchádzať o pôsobenie v krajine, aby ovládali nemecký jazyk. Sľubuje si od toho lepšiu integráciu moslimských prisťahovalcov. Agentúru DPA o tom v nedeľu informoval hovorca spolkového ministerstva vnútra.
Duchovní starajúci sa o veľký počet moslimských imigrantov, ktorí prišli do Nemecka od roku 2015, bývajú pre nich "vzormi a poradcami, čo je rozhodujúce, pokiaľ ide o podporovanie pokojnej koexistencie rôznych kultúr a náboženstiev", upozornil hovorca. Lepšie výsledky podľa neho dosahujú tí duchovní, ktorí "hovoria po nemecky a sú oboznámení s nemeckou kultúrou".
Na zavedenie spomínanej požiadavky vyzývajú konzervatívni poslanci, predovšetkým Carsten Linnemann z vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, koaliční sociálni demokrati však takýto návrh odmietajú.
Počet zahraničných duchovných v Nemecku nie je oficiálne známy, podľa Linnemanna však v krajine pôsobí zhruba 2000 imámov, ktorí po nemecky nehovoria vôbec alebo len trochu. Náboženská organizácia DITIB, združujúca príslušníkov turecko-moslimskej menšiny, podľa ministerstva vnútra uvádza, že v súčasnosti má v Nemecku celkove 1049 duchovných. Tí majú zvyčajne obmedzené povolenie na pobyt a po štyroch alebo piatich rokoch sa vracajú do Turecka.
Merkelovej vláda presadzuje, aby imámovia pôsobiaci v Nemecku tam získali aj vzdelanie. Mnohí zo súčasných imámov v Nemecku boli vyškolení v Turecku alebo na Blízkom východe, konštatovala DPA.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR