Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. novembra 2017

Nemecko a osobitne Berlín si pripomínajú historický deň spred 28 rokov



Mladí ľudia kladú ruže a zapaľujú sviečky pri zámerne zachovanej časti múru, ktorá slúži ako pamätné miesto pri príležitosti 28. výročia pádu Berlínskeho múru, 9. novembra 2017. Deviaty november je v Nemecku výročným dňom ...



Zdieľať
Mladí ľudia kladú ruže a zapaľujú sviečky pri zámerne zachovanej časti múru, ktorá slúži ako pamätné miesto pri príležitosti 28. výročia pádu Berlínskeho múru, 9. novembra 2017. Deviaty november je v Nemecku výročným dňom viacerých historických udalostí. V tento deň roku 1918 skončila demisiou cisára Viliama II. monarchia v Nemecku, o päť rokov neskôr neuspel neskorší fašistický diktátor Adolf Hitler s pokusom o puč v Mníchove. Na noc z 9. na 10. novembra 1938 sa spomína ako na Krištáľovú noc, ktorá dostala názov podľa rozbitého skla zničených obchodných prevádzok židovských majiteľov a ktorá bola začiatkom odobratia všetkých práv nemeckým Židom. Pád Berlínskeho múru spred 28 rokov je doteraz poslednou významnou historickou udalosťou, ktorú si Nemci pripomínajú v deviaty novembrový deň. Foto: TASR/DPA
Berlín 9. novembra (TASR) - Občania Nemecka, osobitne však hlavného mesta krajiny, si vo štvrtok kvetmi a sviečkami pripomenuli historický deň spred 28 rokov, keď došlo k pádu Berlínskeho múru.


Stovky ľudí položili červené a žlté ruže, respektíve zapálili sviečky pri zámerne zachovanej časti múru, ktorá slúži ako pamätné miesto. Na obete sa spomínalo v priestoroch Kaplnky zmierenia v niekdajšej zóne smrti kedysi rozdeleného Berlína.

Medzi prítomnými nechýbali ani úradujúci prvý muž berlínskej radnice Michael Müller a splnomocnenec pre materiály obávanej východonemeckej tajnej služby Stasi Roland Jahn.

Deviaty november je v Nemecku výročným dňom viacerých historických udalostí. V tento deň roku 1918 skončila demisiou cisára Viliama II. monarchia v Nemecku, o päť rokov neskôr neuspel neskorší fašistický diktátor Adolf Hitler s pokusom o puč v Mníchove. Na noc z 9. na 10. novembra 1938 sa spomína ako na Krištáľovú noc, ktorá dostala názov podľa rozbitého skla zničených obchodných prevádzok židovských majiteľov a ktorá bola začiatkom odobratia všetkých práv nemeckým Židom. Pád Berlínskeho múru spred 28 rokov je doteraz poslednou významnou historickou udalosťou, ktorú si Nemci pripomínajú v deviaty novembrový deň.

Práve 9. novembra 1989 večer vtedajší člen politbyra východonemeckej štátostrany SED Günter Schabowski v Berlíne oznámil, že s okamžitou platnosťou je možné cestovať do západnej časti mesta, čo vyvolalo masovú reakciu občanov, ktorí sa už predtým usilovali o emigráciu na Západ cez niektoré iné socialistické krajiny vrátane bývalého Československa. Nasledovali pád Berlínskeho múru a neskôr znovuzjednotenie Nemecka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Správy obrany Fínska a Ruska prepojila nová horúca linka
<< predchádzajúci článok
Študentské dni nitrianskych univerzít prinesú kultúru i šport