Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. októbra 2015

Nemeckí poslanci prijali balík opatrení na riešenie utečeneckej krízy



Budova nemeckého parlamentu na ilustračnej snímke.



Zdieľať
Budova nemeckého parlamentu na ilustračnej snímke. Foto: TASR/AP
Berlín 15. októbra (TASR) - Nemeckí poslanci schválili dnes sériu opatrení zameraných na riešenie utečeneckej krízy, ktorých súčasťou sú kroky na urýchlenie azylových a deportačných postupov, uľahčenie výstavby ubytovní pre žiadateľov o azyl a zníženie finančných stimulov pre ekonomických migrantov.


Nemecko očakáva v tomto roku príchod rekordného počtu viac ako 800.000 žiadateľov o azyl, čo je zďaleka najviac spomedzi všetkých štátov Európskej únie. Nová legislatíva má Berlínu pomôcť lepšie zvládnuť tento bezprecedentný počet migrantov a zastaviť ich príliv, napísala agentúra Reuters.

Balík opatrení obsahuje okrem iného rozšírený zoznam krajín považovaných za bezpečné, čo v praxi znamená, že ich občania nebudú mať vo všeobecnosti nárok na štatút azylanta. Do aktualizovaného zoznamu Berlín zahrnul štáty ako Kosovo, Albánsko a Čierna Hora; v tejto kategórii sa okrem nich už nachádzali Srbsko, Macedónsko a Bosna.

Cieľom zrýchlenia azylových a rozhodovacích postupov v prípade migrantov z juhovýchodnej Európy je snaha zamerať sa predovšetkým na utečencov z vojnou zmietaných krajín ako sú Sýria, Irak či Afganistan.

Zákonodarcovia koalície kancelárky Angely Merkelovej odhlasovali ďalej návrh na predĺženie obdobia, počas ktorého musia žiadatelia o azyl čakať v prijímacích strediskách, pokým nebude ich žiadosť o poskytnutie prístrešia prijatá alebo zamietnutá. Táto lehota bola predĺžená zo súčasných troch na šesť mesiacov.

Počas tohto obdobia majú žiadatelia o azyl vo všeobecnosti nárok na nižšie dávky. Zákon ďalej ponúka možnosť vyplácať ľuďom v prijímacích centrách dávky aj v inej forme ako finančnej.

Nemecké úrady potrebujú na spracovanie žiadosti o azyl v súčasnosti zhruba päť mesiacov. Toto obdobie sa však mení v závislosti od jednotlivých prípadov a mnohí utečenci čakajú omnoho dlhšie.

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie Amnesty International (AI) a Pro Asyl dnes prijaté opatrenia kritizovali s tým, že nová právna úprava kladie príliš veľký dôraz na zastrašovanie a vylúčenie.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žilinský samosprávny kraj láka cestujúcich novými službami a vozidlami
<< predchádzajúci článok
Na konferencii v Košiciach sa učili, ako predísť povodniam