Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. marca 2012

Nemecká opozícia varuje, že euroval nepodporí automaticky



Nemeckí opoziční sociálni demokrati automaticky nepodporia nové opatrenia na prekonanie dlhovej krízy v eurozóne. Na úvod parlamentnej rozpravy o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) to ...



Zdieľať
angela merkelova BERLÍN 29. marca (WEBNOVINY) - Nemeckí opoziční sociálni demokrati automaticky nepodporia nové opatrenia na prekonanie dlhovej krízy v eurozóne.


Na úvod parlamentnej rozpravy o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) to vyhlásil vo štvrtok šéf parlamentnej frakcie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Frank-Walter Steinmeier.

Vládu kancelárky Angely Merkelovej obvinil zo zavádzania nemeckého ľudu, pričom poukázal na zmenu postoja v otázke navýšenia záchranného fondu eurozóny.

Minister financií Wolfgang Schäuble predtým v dolnej komore parlamentu (Bundestag) uviedol, že na schôdzke ministrov financií eurozóny v závere týždňa navrhne presunutie 200 miliárd eur, ktoré eurozóna vyčlenila na pomoc Grécku, Írsku a Portugalsku, do ESM.

"Treba pracovať na tom, aby ste nás presvedčili," vyhlásil Steinmeier. "Pán Kauder, nemyslite si, že schválenie fiškálneho paktu a ESM vám jednoducho padne do lona," povedal Steinmeier na adresu Volkera Kaudera, šéfa frakcie Merkelovej kresťanských demokratov v Bundestagu.

Na schválenie trvalého eurovalu postačuje v parlamente jednoduchá väčšina. Schválenie fiškálnej zmluvy si však vyžaduje v dolnej komore dvojtretinovú väčšinu, ktorou vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej nedisponuje.

Opozičné strany SPD a Zelení v minulosti opakovane podporili iniciatívy vládneho kabinetu v boji proti kríze, pred májovými regionálnymi voľbami a budúcoročnými voľbami do federálneho parlamentu však volia konfrontačnejší prístup, uviedla agentúra Reuters.

Sociálni demokrati a Zelení požadujú, aby sprísnenie rozpočtových pravidiel sprevádzali v eurozóne opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. O fiškálnom pakte chcú preto hlasovať až po letnej prestávke, kedy by ho mal ratifikovať aj francúzsky parlament.

Odklad hlasovania však vládny kabinet odmieta. "Názor vlády je, že o fiškálnom pakte a Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) sa rozhodne pred letnou prestávku," uviedol v stredu hovorca vlády Steffen Seibert.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci zvládli IT Fitness test na 57,24 percenta
<< predchádzajúci článok
Do Bratislavy prvýkrát zavíta farmársky trh