Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. mája 2019

Nemecká DIHK varuje pred obchodnou vojnou medzi USA a Čínou



Eskalácia obchodného sporu medzi USA a Čínou bude mať negatívny vplyv na nemecké hospodárstvo. Vyhlásil to v pondelok Eric Schweitzer, šéf Nemeckej priemyselnej a ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Berlín/Washington 6. mája (TASR) - Eskalácia obchodného sporu medzi USA a Čínou bude mať negatívny vplyv na nemecké hospodárstvo. Vyhlásil to v pondelok Eric Schweitzer, šéf Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK), pre regionálny denník Augsburger Allgemeine.


"Nie je to vôbec dobré pre nemeckú ekonomiku," povedal Schweitzer po tom, ako americký prezident Donald Trump v nedeľu (5. 5.) nečakane oznámil, že zvyšuje clo na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 miliárd USD (178,59 miliardy eur) z 10 % na 25 %. Ako dôvod uviedol, že rokovania s Pekingom sú pomalé. Zvýšené clá majú začať platiť v piatok (10. 5.).

Aj americký miliardár Warren Buffett v pondelok upozornil na to, že obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou bude "zlá pre celý svet".

Hlavné akciové trhy v pondelok klesli v reakcii na Trumpov krok, ku ktorému došlo pred očakávaným ďalším kolom obchodných rokovaní medzi oboma stranami tento týždeň.

Buffettov konglomerát Berkshire Hathaway vlastní mnoho spoločností, respektíve investuje do mnohých spoločností, ktoré podnikajú v Číne, vrátane Apple, v ktorom má podiel za viac ako 50 miliárd USD.

"Ak skutočne dôjde k obchodnej vojne, bude to zlé pre celý svet," povedal Buffett. Dodal, že aj keď je obchodná vojna v plnom rozsahu nepravdepodobná, eskalácia sporu "by bola zlá pre všetky firmy, ktoré Berkshire vlastní".

Domnieva sa však, že je nezmyslom, aby investori predávali akcie na základe titulkov. Podľa neho spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami nemá zásadný vplyv na fungovanie spoločnosti Berkshire so sídlom v Nebraske. "Dnes investujeme do akcií rovnakú sumu ako minulý týždeň," vyhlásil.

Trump v pondelok na sociálnej sieti Twitter uviedol, že USA už roky vykazujú obchodný deficit vo výške 600 až 800 miliárd USD ročne, z toho v prípade Číny zhruba na úrovni 500 miliárd USD - a už to nechcú.

Buffett skonštatoval, že tvrdé slová pred obchodnými rokovaniami sú pochopiteľné, no pre niektorých ľudí je "najlepšou technikou správať sa ako napoly šialený". Považuje však za neefektívne "najskôr si potriasť rukou a potom pohroziť prstom".

Buffett povedal, že obchodný spor už mal vplyv na železnicu BNSF v Berkshire. A minulý týždeň Jim Weber, riaditeľ spoločnosti Berkshire Brooks Running, povedal, že firma ukončuje väčšinu výroby obuvi v Číne a premiestňuje ju do Vietnamu pre obavy z ciel.

Buffett tiež doplnil, že Spojené štáty by mali posilniť svoje obchodné vzťahy s Kanadou a Mexikom. "Máme veľa spoločných záujmov. Obchod s Mexikom a Kanadou je nesmierne dôležitý. Mali by sme s nimi zaobchádzať ako so susedmi a nie s protivníkmi," upozornil.

Berkshire vlastní viac ako 90 spoločností vrátane energetických spoločností a elektrární, poisťovne Geico a výrobcu zmrzliny Dairy Queen.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Népszava k schôdzke Orbána a Strachea: Fidesz je už prakticky mimo EPP
<< predchádzajúci článok
Porošenko vymenoval veliteľa protiseparatistickej operácie v Donbase