Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

29. januára 2019

Nemeček 100 dní pred štartom MS: Ruské požiadavky sú z inej planéty



Na archívnej snímke Igor Nemeček.



Zdieľať
Na archívnej snímke Igor Nemeček. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 29. januára (TASR) - Sto dní pred štartom hokejových majstrovstiev sveta na Slovensku (10.-26. mája) sú prípravy v plnom prúde. Riaditeľ Organizačného výboru MS 2019 Igor Nemeček vyslovil s ich doterajším priebehom spokojnosť, aj keď zimný štadión v Bratislave ešte len hlavné úpravy čakajú a takisto organizátori musia doladiť množstvo ďalších detailov.


"Sto dní pred šampionátom prípravy vrcholia. Sme stále v kontakte s košickou časťou, aj tento týždeň máme zasadnutie v Košiciach a dolaďujeme niektoré prvky. Som rád, že v košickej Steel aréne sa teraz podarilo vymeniť mantinely a pripraviť ju tak, aby spĺňala všetky normy pre MS. V Bratislave začneme tieto úpravy riešiť v polovici marca. Sme v pravidelnom kontakte s Medzinárodnou hokejovou federáciou IIHF a marketingovou spoločnosťou Infront ohľadne jednotlivých úloh, ktoré ešte máme splniť. Posledná návšteva IIHF a Infrontu nás čaká 19.-21. februára, potom budeme mať od nich už iba individuálne návštevy a videokonferencie," prezradil Nemeček.

Plus pre organizátorov je, že majú za sebou skúsenosť z roku 2011, keď Bratislava a Košice takisto hostili hokejové MS. Aj pred ôsmimi rokmi šéfoval organizačnému výboru Nemeček. "Iste, vychádzame zo základných prvkov, ktoré boli aj pred ôsmimi rokmi. Musím však povedať, že veľmi veľa vecí sa odvtedy zmenilo, najmä čo sa týka jednotlivých IT-záležitostí na zimných štadiónoch či hoteloch. Išlo to veľmi dopredu. Tieto veci sú teda pre nás nové. Na druhej strane mám v tíme 80-85 percent tých istých ľudí, ako som mal v roku 2011." Kým tesne pred MS 2011 sa finišovalo s výstavbou zimného štadióna v Bratislave a tréningovej haly v Košiciach, tieto starosti teraz organizátorom odpadajú. "Určite je to jednoduchšie. Vtedy sme usporiadali prvé majstrovstvá sveta, kým teraz už máme podklady z 2011 a môžeme sa plne koncentrovať len na organizáciu," potvrdil bývalý prezident SZĽH.

Zo strany IIHF a Infrontu zaznievali obavy, ako bude prebiehať predaj vstupeniek na MS 2019. Pri spustení sa vyskytli technické problémy a fanúšikovia netajili sklamanie. IIHF však trápila skôr kapacita slovenských hál. "V Bratislave a ani v Košiciach nevypredávame plnú kapacitu. Do predaja ide omnoho menej miest. Veľa je vyblokovaných, či už pre novinárov, VIP-hostí, televíznych komentátorov alebo autá oficiálneho sponzora. Týchto miest je oveľa viac ako v roku 2011. Počet predávaných miest v Košiciach nie je preto vysoký, z čoho mala IIHF obavy. Našťastie, s predajom lístkom je to teraz v pohode. K dnešnému dňu máme predaných 60.000 balíkov vstupeniek, takže sa dá povedať, že ideme podľa plánu. Od 1. marca začneme predávať vstupenky na jednotlivé zápasy, tak verím, že z toho budeme mať takisto radosť a plánovaný počet sa nám podarí splniť." Nápad umiestniť slovenský tím do Košíc vyvolal polemiku, zástupcovia IIHF a Infrontu sa však nechali slovenskou stranou presvedčiť, že ide o dobrý nápad. "Vedeli, že na MS 2011 bola návštevnosť v Košiciach oveľa nižšia ako v Bratislave a boli si vedomí, že k tomuto kroku pristupujeme, aby sme zaplnili aj halu v Košiciach. Na druhej strane ich prekvapilo, že presúvame slovenskú reprezentáciu do menšej haly. Napriek tomu sme si stáli za svojím, že toto rozhodnutie bolo správne. Bratislavskú skupinu máme postavenú na fanúšikoch z Česka, Ruska a Rakúska, ktorí by mali halu najviac naplniť."

Zimný štadión Ondreja Nepelu čakajú ešte úpravy, ku ktorým pristúpia organizátori po tom, čo miestny Slovan dokončí klubovú sezónu v KHL. Keďže bratislavský tím s určitosťou nepostúpi do play off, budú sa môcť usporiadatelia MS chopiť roboty už po konci základnej časti. "Čaká nás výmena podlahových gúm, mantinelov a elektroinštalačných vecí, kabeláže pre wifi a podobne. Ďalej treba vymeniť osvetlenie, aby sa dali s ním robiť potrebné efekty. Pre ne bude treba v krátkom čase osvetlenie vypnúť a zapnúť, čo nie je možné pri súčasnom výbojkovom osvetlení. Novými mantinelmi by sa malo klzisko upraviť na rozmery 60x30 m. Začať by sme s tým mali približne 15. marca. Verím, že plány nám nič neskomplikuje. Máme výhodu v tom, že hala bude odstavená oveľa skôr ako v roku 2011 a že nebudeme robiť všetko na poslednú chvíľu. Navyše, počas nadchádzajúceho prípravného turnaja Kaufland Cup v Bratislave, ktorý organizuje SZĽH, máme možnosť vyskúšať si niektoré veci, ktoré príde potom IIHF a Infront skontrolovať. Bude to taký posledný test pred MS. V Košiciach máme ešte niekoľko prvkov nedoriešených, najmä čo sa týka parkovacieho domu. Chceme v ňom mať tlačové centrum, je to jediný vhodný priestor na túto funkciu v okolí štadióna. V roku 2011 bolo košické tlačové stredisko na inom mieste, ktoré sa už ale teraz nedá obsadiť. Musíme toto definitívne doriešiť. Máme aj plán B, ale verím, že zvíťazí zdravý rozum a že sa s mestom dohodneme. Takisto musíme nejako doriešiť zakrytie nedostavanej budovy pred Steel arénou. Dnes je jasné, že sa nestihne dostavať do začiatku MS a boli by sme neradi, keby tam kazilo celý priestor."

Organizátori už takisto poznajú požiadavky jednotlivých tímov ohľadne ubytovania či šatní. "Tímy k nám chodili na inšpekcie do konca októbra, niektoré si to posunuli. Už presne vieme, koľko ľudí nám vo výpravách príde. My im garantujeme len určitý počet ľudí, ktorým preplácame ubytovanie, ale v podstate každý tím žiada viac izieb. To už máme všetko nahlásené. Do 15. marca budeme vedieť aj termíny príchodov jednotlivých výprav. My oficiálne zabezpečujeme veci od 9. mája, tímy však môžu prísť už od 7. mája, keď budeme mať pripravené štadióny na tréningy," poznamenal Nemeček a načrtol, ako sú rozdelené šatne pre jednotlivé reprezentačné družstvá: "Šatne sú naša veľká devíza oproti iným organizátorom. Všetky budú reálne v halách, nie iba improvizované v stanoch či rôzne provizórne kabíny, ako to bývalo na predošlých MS v iných krajinách. Na základe svetového renkingu sme IIHF navrhli, ako chceme mať tímy umiestnené v šatniach a federácia nám to schválila. Dôležité je, že nemusia 20 či 30 minút každý deň dochádzať do inej tréningovej haly, pretože v Bratislave či Košiciach sme s tréningovými halami spojení. Každý tím bude mať komfort a to IIHF veľmi oceňuje. V hokejovej federácii sú celkovo pokojní, vidia, aký organizačný štáb to rieši, poznajú ľudí z MS 2011. Vtedy mali oveľa väčšie obavy, keďže šampionát prvýkrát usporiadalo Slovensko. Teraz k tomu IIHF celkom inak pristupuje. Všetkým ľuďom v organizačnom tíme však zdôrazňujem, že sa nemôžeme spoliehať na to, čo bolo pred ôsmimi rokmi. Čas neúprosne ide a požiadavky na úroveň príprav sa výrazne posunuli. Chceme, aby organizácia bola na vysokej úrovni a aby sme vysoko nastavili latku pre Švajčiarov, ktorí usporiadajú MS 2020 v Zürichu a Lausanne."

V slovanistickej šatni na bratislavskom "zimáku" sa počas MS rozložia ruskí hokejisti. "Vedenie Slovana sa s nimi dohodlo, že ju budú mať oni. Táto šatňa je tak trochu na inej báze ako ostatné. Najväčšiu, resp. najlepšiu kabínu však budú mať v Bratislave Švédi. V Steel Aréne budú v šatni košického klubu slovenskí reprezentanti, kabína hostí bude patriť Kanaďanom. Ak by Slováci postúpili do štvrťfinále a presunuli sa do Bratislavy, tak by sa museli presťahovať do jednej z voľných šatní," upozornil Nemeček. Výpravy sa z Košíc do Bratislavy budú pred vyraďovacou fázou presúvať železnicou. Organizátori sa so Železničnou spoločnosťou Slovensko dohodli, že z Bratislavy do Košíc a naspäť vyrazia špeciálne vlaky.

Výpravy už poznajú, v ktorých konkrétnych hoteloch budú počas MS bývať. "V Košiciach nám vedenie oboch hotelov vyšlo v ústrety hneď na začiatku, mali sme ich už pred dvoma rokmi nakontrahované. V Bratislave je lepšia situácia v tom, že tu je hotelov viac a mohli sme si vyberať. IIHF a všetky tímy veľmi kvitujú, že sedem tímov bude bývať vo vzdialenosti 1 km od štadióna. Jedine Rusi chceli bývať v meste, zažiadali si viac izieb, ako ostatní. Rusi majú celkovo špeciálne požiadavky, čo sa týka počtu izieb a priestoru. To je ako z inej planéty. Vyšli sme im v ústrety, chceme, aby sa tu všetky výpravy cítili spokojne. Kanaďania majú klasicky v reglemente, že po niekoľkých dňoch prídu za hráčmi ich rodinní príslušníci, takže treba mať pre nich rezervovaných viac izieb."

Organizátori plánujú MS ešte masívne propagovať, využijú k tomu viacero podujatí. "Budeme ho promovať na výstavách, ako bolo teraz v Bratislave, naše marketingové oddelenie má marketingové aktivity v zahraničí. Takisto budeme šampionát promovať s EBEL ligou na ich jednotlivých štadiónoch, lebo Rakúšania majú teraz záujem sem prísť, keďže je to pre nich blízko. Ďalšia promo-akcia bude v marci v Špindlerovom Mlyne v rámci podujatia Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien," prezradil Nemeček. O zábavu sa na šampionáte bude starať maskot Macejko. Tak ako v roku 2011 sa za maskota prezlečú špeciálni zabávači z kreatívnej firmy z Kanady. "Má na to profesionálov. Prídu v ušitých maskách na mieru. Je to zaužívané, nejdeme do experimentu, sú s nimi dobré skúsenosti, odporúčajú to IIHF aj Infront. IIHF chce mať v budúcnosti aj v halách profesionálnych spíkrov, ktorí budú tí istí na každých MS."

Organizovať také veľké podujatie sa nedá bez spolupráce miest. "Minulý týždeň prebehli rokovania s primátormi Bratislavy a Košíc, na ktorých sa zúčastnil aj prezident SZĽH Martin Kohút. Obe mestá proklamjú, že chcú byť nápomocné. Jasné, že noví primátori sa do toho po voľbách musia dostať, doteraz sme to rok a pol riešili so starými primátormi. Verím, že tí noví urobia všetko pre to, aby pre obe mestá to bola tá najkrajšia vizitka a ľudia odchádzali zo šampionátu s dobrými pocitmi," dodal.

Polícia akcentuje bezpečnosť, IIHF kvituje


Návštevníci hokejových MS 2019 v Bratislave a Košiciach sa budú musieť pripraviť na prísne bezpečnostné opatrenia. Tie svojím rozsahom dokonca prevýšia úroveň z predchádzajúcich šampionátov. Pred vstupom do hál ale i fanzón budú musieť fanúšikovia prejsť cez prechodové rámy na detekciu kovov, rizikové priestory budú ohradené bariérami.

Požiadavka na zvýšenú bezpečnosť vyšla podľa organizátorov od polície, Medzinárodná hokejová federácia (IHHF) ich iba kvitovala. "Na Slovensku máme od roku 2014 špeciálny zákon o bezpečnosti divákov na štadiónoch. Preto sa v tejto oblasti museli navýšiť financie. Prejavilo sa to napríklad na betónových zábranách, ktoré musia byť pred oboma štadiónmi. V roku 2011 sme ich nemuseli mať. Dáva sa veľký dôraz, aby pri takomto masovom podujatí náhodou niečo nevzniklo," povedal šéf Organizačného výboru MS 2019 Igor Nemeček.

Nad priebeh šampionátu bude dohliadať bezpečnostná komisia. "Sú v nej veľmi uznávaní ľudia z policajného zboru, ktorí majú s takýmito akciami skúsenosti. Nenechávame nič na náhodu. Bude potrebné umiestniť aj bezpečnostné rámy, ktoré poznáme z letísk, cez ktoré bude musieť prejsť každý návštevník zápasu. Na MS v Dánsku neboli, ale vo Francúzsku a Nemecku áno. Teraz práve riešime, kto nám ich zapožičia. Rámy budú umiestnené ešte pred vstupmi do hál a asi aj fanzón. Tie sú veľmi rizikovými priestormi, preto budú musieť byť aj oplotené."

Čo sa týka fanzón, tá bratislavská nebude tentoraz v tesnej blízkosti zimného štadióna, ale takisto nepôjdu fanúšikovia ani príliš ďaleko. "Bude pomerne veľká a umiestnime ju pri Istropolise. Odtiaľ je dobrý prístup k štadiónu, či už po Vajnorskej ulici alebo Trnavskej ceste. Pred farmaceutickou fakultou pred štadiónom umiestníme už iba stan oficiálneho sponzora MS a merchandisingu. V Košiciach bude fanzóna približne päť minút od štadióna. Robili sme všetko pre to, aby sa tam mohli stretnúť diváci, ktorí pôjdu na hokej a mohli si prípadne niečo kúpiť. A fanúšikovia, ktorí sa nedostanú na štadión, by si mohli pozrieť vo fanzónach zápasy na veľkoplošnej obrazovke."

Okrem bezpečnostnej stránky kladú organizátori dôraz aj na dopravu počas MS. "V prvom rade máme bezpečnostnú komisiu pri organizačnom výbore, v ktorej sú zástupcova mestskej i štátnej polície, hasiči a bezpečnostní experti. Oni riešia všetky obmedzenia, najmä pred a po zápasoch, aby sa na štadióny bezpečne dostali fanúšikovia zo zastávok MHD i fanzón. V Bratislave i Košiciach riešime záchytné pracoviská, aby sme čo najviac ľudí doviezli na štadióny prostredníctvom MHD a aby sa nevyskytli zápchy či iné problémy s dopravou," vravel Nemeček. Trnavská cesta a ani ďalšie cestné komunikácie v okolí bratislavského štadióna by nemali byť uzavreté. K určitým obmedzeniam budú musieť organizátori pristúpiť, ale ti by nemali nahlodať priepustnosť ciest. "Pred MS 2011 boli v súvislosti s dopravou katastrofické scenáre, všetci tvrdili, že počas MS nastane dopravný chaos. V skutočnosti však dopravná situácia bola hodnotená ako priepustná a bez väčších problémov. V Bratislave budú v tom čase dopravné obmedzenia, ale nie vedľa zimáku, napríklad súvisiace s rekonštrukciou rondela pod Prístavným mostom. Verím, že nijako neovplyvnia dopravnú situáciu pri štadióne."

Organizačný výbor MS požiadal obe mestá, či by počas MS nemohla byť pre návštevníkov bezplatná MHD. "Bude to ešte témou diskusie. Nie je to povinné. Nemôžeme na tom trvať, je jasné, že je to záležitosť Dopravného podniku v jednom aj druhom meste. Je to dnes už štandardné v krajinách, ktoré organizujú MS, že v danom dni na daný zápas, pre ktorý má divák zakúpený lístok či vybavenú akreditáciu, má MHD zadarmo. Ak sa ale mestá rozhodnú inak, musíme to akceptovať," dodal Nemeček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DAVIS CUP: Hrbatý si pochvaľuje dvorec i profesionálny prístup Kližana
<< predchádzajúci článok
Útočník Wagner by mal prestúpiť z Bayernu do čínskeho klubu Tchien-ťin