Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2014

NEHEJTUJ.sk má byť prevenciou pred diskrimináciou nielen na internete



Národnostná neznášanlivosť, homofóbia, rasizmus, základné ľudské práva sú témy, ktorým sa venuje nový vzdelávací projekt občianskeho združenia (OZ) eSlovensko NEHEJTUJ.sk.



Zdieľať
Bratislava 11. februára (TASR) – Národnostná neznášanlivosť, homofóbia, rasizmus, základné ľudské práva sú témy, ktorým sa venuje nový vzdelávací projekt občianskeho združenia (OZ) eSlovensko NEHEJTUJ.sk.

Viktor Horján a Janette Motlová - ambasádori projektu Nehejtuj.sk. Foto: nehejtuj.sk

Chce priblížiť žiakom základných a stredných škôl, čo znamená netolerancia, aké sú formy diskriminácie a nenávisti nielen na internete.

"Hlavným cieľom projektu je prostredníctvom emócií a individuálneho prežívania osloviť tínedžerov a vysvetliť im, že by nemali zatvárať oči pred diskrimináciou, nech už má akúkoľvek podobu," priblížila pre TASR jedna z autoriek metodickej príručky pre NEHEJTUJ.sk Monika Gregussová. Projekt má slúžiť ako vyučovacia pomôcka na hodinách dejepisu, etiky, mediálnej výchovy alebo informatiky.

NEHEJTUJ.sk nadväzuje na projekt stopline.sk, ktorý už funguje štyri roky. Občania Slovenskej republiky môžu prostredníctvom tejto stránky nahlasovať nevhodný alebo nezákonný obsah. Podľa zakladateľa OZ eSlovensko Miroslava Drobného majú hlásených približne 3500 prípadov ročne a týkajú sa najmä detskej pornografie. "Projekt stopline.sk rieši veci, ktoré sa už udiali. My sme sa rozhodli, že chceme vytvoriť taký projekt, v ktorom sa zameriame na to, aby sa tieto veci vôbec nediali," doplnila Gregussová.



Z prieskumov agentúry NMS Market Research vyplýva, že viac ako 80 percent populácie sa stretáva s prejavmi nenávisti na internete. Alarmujúca je aj skutočnosť, že až 90 percent z opýtaných rodičov nevie, ako svoje deti a rodinu voči takýmto prejavom nenávisti brániť a ako na ne reagovať. "Prekvapilo ma, že tie čísla prieskumu sú veľmi vysoké. Čo ma naopak neprekvapilo, sú témy, ktoré sa najčastejšie objavujú na internete – rómska problematika, národnostné menšiny, sexuálna orientácia a podobne," povedala Gregussová.

Úlohy ambasádorov projektu sa zhostili herečka Viky Ráková, spisovateľka Janette Motlová a herec Viktor Horjan, ktorí majú vlastné skúsenosti s nenávistnými prejavmi, či už pre svoju národnosť, farbu pleti alebo sexuálnu orientáciu.

"Osobne sa mi stalo, že ma nepustili na kúpalisko, alebo ma viackrát odmietli obslúžiť v reštaurácii. Viackrát som si povedala, že si asi začnem písať titul CsC, čo znamená celkom slušná cigánka, aby ma okolie vnímalo ako vzdelaného človeka," povedala Motlová. "Projekt som sa rozhodol podporil z dôvodu, že aj keď ma väčšina ľudí vníma, že som menšina, tak mi to nevadí a nemám problém o svojom živote rozprávať," dodal Horjan.

Projekt poskytne školám a učiteľom za symbolický poplatok metodickú príručku spolu s DVD, na ktorom je výber 12 filmov slovenskej, českej, ale aj americkej produkcie na tému netolerancie. Filmy vyberali odborníci z oblasti audiovizuálnej tvorby spolu s odborníkmi na tému nenávistných projektov, ale aj novinári, pedagógovia, Slovenský filmový ústav a tiež organizátori filmového festivalu o ľudských právach Jeden svet.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Media Club a Ikar menia majiteľa, za transakciou stojí J&T
<< predchádzajúci článok
Semená konopy siatej vypadnú zo zoznamu omamných látok