Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2017

Nedostatok pracovnej sily zjednodušuje ľuďom zmenu zamestnávateľa



Neustále sa prehlbujúci nedostatok pracovnej sily na trhu výrazne zjednodušuje ľuďom zmenu zamestnania. Rastie tak tlak na firmy, aby si udržali svojich zamestnancov. Podľa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 15. novembra (TASR) - Neustále sa prehlbujúci nedostatok pracovnej sily na trhu výrazne zjednodušuje ľuďom zmenu zamestnania. Rastie tak tlak na firmy, aby si udržali svojich zamestnancov. Podľa personálno-poradenskej spoločnosti McRoy by sa firmy mali držať niekoľkých zásad, aby nedali zamestnancom zámienku odísť do nového zamestnania.


Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov je pre firmy v súčasnosti veľkým problémom. Stáva sa tak, že firmy hľadajú nových zamestnancov u svojej konkurencie, alebo aj v iných firmách. "Chýbajúci pracovníci v kombinácii so zlou štruktúrou nezamestnaných motivujú firmy, aby sa pri náboroch snažili v čoraz väčšej miere získať aj ľudí, ktorí pracujú niekde inde. Zároveň klesá nechuť zamestnancov k zmene svojho pôsobiska, pretože vedia, že sa o prácu nemusia obávať. Ak by to na novom mieste nevyšlo, s vysokou pravdepodobnosťou si bez problémov nájdu uplatnenie inde," konštatuje tímlíder spoločnosti McRoy Ladislav Kilian.

Najväčší tlak na fluktuáciu zamestnancov sa týka najmä kvalifikovaných ľudí s viacročnou praxou. Práve ich sú firmy v najväčšej miere ochotné od konkurencie "preplatiť". Zároveň pribúda počet ľudí, ktorí sú ochotní zamestnanie zmeniť aj pre výplatu vyššiu o niekoľko desiatok eur. "Najmä u mladších zamestnancov, ktorí musia riešiť otázku bývania na úver, je plat veľmi dôležitý. Stabilita zamestnania sa tak dostáva do úzadia," upozorňuje Kilian.

Miera fluktuácie zamestnancov tak podľa skúseností spoločnosti McRoy stúpa. Firmy by sa preto mali zamyslieť, ako ju minimalizovať, keďže hľadanie náhrady za ľudí, ktorí odídu, je stále náročnejšie. Za rozhodnutím zmeniť zamestnanie niekedy stoja na prvý pohľad aj maličkosti.

Preto by sa spoločnosti mali snažiť, aby najmä kvalifikovaným zamestnancom neposkytli zámienku na odchod. Zamestnávatelia by mali napríklad držať krok v odmeňovaní, teda mzdy dvíhať systémovo a nie až vtedy, keď sa zamestnanec začne vyhrážať odchodom. Dôležité je aj budovanie pozitívnej atmosféry v tíme, dávať zamestnancom spätnú väzbu, firmy by si mali dávať pozor aj na zvyšovanie nadčasov a prácu počas víkendov a sviatkov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cestnému pirátovi namerali 2,5 promile alkoholu v krvi
<< predchádzajúci článok
Maďarské strany, ktoré nezískajú 1 %, musia vrátiť dotácie