Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

22. septembra 2005

Nebojte sa cukrovky!



To, že vám lekár diagnostikoval cukrovku, ešte neznamená, že sa musíte vzdať svojich koníčkov a spôsobu života, na ktoré ste boli zvyknutí.



Zdieľať
Pri správne nastavenej liečbe, zdravej skladbe stravy a pravidelných lekárskych kontrolách sa naďalej môžete venovať práci a záľubám tak ako predtým.
Diabetes mellitus, ktorý vzniká ako dôsledok čiastočného alebo úplného nedostatku inzulínu v krvi, už dávno nie je strašiakom, ktorý v minulosti znamenal istú smrť. A hoci má stále rastúcu tendenciu, priebeh ochorenia je vďaka liečbe pomocou inzulínu, antidiabetík a pri správnych dietetických návykoch oveľa ľahší. Diabetes mellitus postihuje vo svete asi 5 % obyvateľov do 35 rokov. V kategórii šesťdesiatnikov je percentuálny nárast väčší. Ženy nad šesťdesiatpäť rokov vykazujú 16% pravdepodobnosť výskytu cukrovky, pričom reálne číslo počtu ochorení je až dvojnásobné.

Nechajte sa diagnostikovať
Diabetes mellitus I. typu, ktorým vo svete trpí približne 10 % z celkového počtu pacientov, trápi najmä obyvateľstvo severnej Európy a vzniká v čase dospievania. Úlohu pri jeho naštartovaní zohrávajú nesprávne stravovacie návyky, konkrétne klimatické podmienky a dedičnosť. Až šesť percent detí cukrovkárov ochorie počas svojho života na diabetes. Rovnako ohrozené sú jednovaječné dvojčatá. Ak trpí cukrovkou jedno, je až sedemdesiatpercentná pravdepodobnosť, že na ňu ochorie aj druhé dvojča. Diabetes II. typu ohrozuje hlavne obézne ženy nad 45 rokov, najmä ak počas tehotenstva prekonali tzv. tehotenskú cukrovku, alebo sa toto ochorenie vyskytlo u niektorého z ich predkov. Až 10 % žien, ktoré v období gravidity trpeli poruchou vstrebávania cukru, postihne cukrovka v neskoršom veku.

Strážte si hladinu cukru
Kontrola výdaja a príjmu energie je základom úspešnej liečby tohto ochorenia. Snažte sa o pestrú skladbu svojho jedálnička, obmedzte mastné jedlá, presladené a ťažko stráviteľné potraviny. Telo zásobujte dostatočným množstvom zeleniny a chudými mäsovými produktmi. Snažte sa jesť v pravidelných intervaloch.
A pokiaľ sa aj naďalej chcete venovať športu, dohodnite si so svojím ošetrujúcim lekárom presné dávkovanie liečby a úpravu jedálnička tak, aby zodpovedali záťaži organizmu. Vždy so sebou noste cukrík alebo kocku cukru.

Novinky pri liečbe cukrovky
Ako nedávno avizovali anglické médiá, pravdepodobne už o 10 mesiacov príde vo Veľkej Británii na trh prevratná novinka - inhalovateľný inzulín. Mal by byť rovnocennou alternatívou užívania inzulínu pacientmi trpiacimi na cukrovku.

Ohrozuje vás diabetes?
Diabetes mellitus I. typu charakterizuje 5 hlavných príznakov:
- úbytok hmotnosti aj napriek dostatočnému príjmu potravy F
- neustály pocit smädu a hladu F
- časté močenie F
- dlhodobá slabosť a únava F
- „acetónový dych“ F

Cukrovka u psov a mačiek
Ak je váš štvornohý miláčik stále smädný, jeho hmotnosť klesá a bezdôvodne vykazuje znaky únavy, vezmite ho k veterinárovi a nechajte mu vyšetriť hladinu cukru. Zvýšenú pozornosť si zaslúžia najmä mačacie a psie slečny. Výkyvy hormónov v období, keď čakajú mladé alebo sú v prechode, sú najmä u mačiek hlavnou príčinou vzniku cukrovky. Ďalšími faktormi sú obezita a dedičnosť.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svrbia vás uši?
<< predchádzajúci článok
Neobchádza ani slávnych

Nebojte sa cukrovky! - diskusné fórum čitateľov

diabetes u psov22.11. 18:18:12