Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. júna 2010

Nebezpečenstvo v podobe kliešťa



Cyklotúry, prechádzky po lese či pikniky v tráve. Zdravý pobyt v prírode však môže mať aj neblahé následky. Oplatí sa zistiť, ako v takom ...



Zdieľať
kliect Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus)

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. júna  Cyklotúry, prechádzky po lese či pikniky v tráve. Zdravý pobyt v prírode však môže mať aj neblahé následky. Oplatí sa zistiť, ako v takom prípade dokáže pomôcť zdravotná poisťovňa.

V prírode opatrne
Jedným z vysokých rizík pobytu v prírode od jari až do jesene je uštipnutie kliešťom. Malý kliešť z rodu Ixodes ricinus môže spôsobiť veľké problémy. Prenáša vírus z infikovaných zvierat ako sú hlodavce, lesná zver alebo vtáctvo na človeka. Prenesený vírus u človeka spôsobí zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, odborne nazývané kliešťová encefalitída či zápal mozgu alebo mozgových blán. Závažné ochorenia môžu skončiť i smrťou. Kliešte sa na Slovensku vyskytujú do nadmorskej výšky do 800 m v oblastiach západného Slovenska, na Považí, no aj v strednej a východnej časti Slovenska v okolí Rožňavy a Košíc. Najčastejší výskyt kliešťov je v zmiešaných lesoch, na lúkach, v krovinách, sú prichytené na spodnej časti listov a tráv. Odtiaľ sa ľahko prisajú na nechránenú kožu človeka.

Účinná ochrana
Receptov proti kliešťom existuje mnoho. V prvom rade sa treba chrániť, aj mechanicky, čiže používať repelenty, do prírody chodiť v dlhých rukávoch a dlhých nohaviciach, podľa možností svetlej farby, nesadať si do trávy. Po príchode domov je vhodné pozorne prezrieť pokožku celého tela, kliešť môže byť na prvý pohľad ľahko prehliadnuteľný. Ak je prisatý, určite s ním netreba neodborne manipulovať. Odborníci radia použiť dezinfekčný roztok a tupou pinzetou kliešťa uchopiť a vytiahnuť mierne kývavým pohybom. Po odstránení je nutné miesto znova dezinfikovať. Ak sa kliešť neodstránil celý, treba vyhľadať lekára.

Najúčinnejšia ochrana
Jednoznačne najúčinnejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je dostupné očkovanie. Tri dávky vakcín sú určené deťom aj dospelým, preočkovanie sa odporúča po 3 až 5 rokoch. Napriek tomu, že očkovanie proti kliešťovej encefalitíde patrí medzi odporúčané a nie povinné očkovania, súkromné zdravotné poisťovne ho pre svojich poistencov čiastočne uhrádzajú. „Všetkým našim poistencom v rámci nadštandardu preplácame v plnej výške poslednú z troch vakcín proti kliešťovej encefalitíde,“ povedala PR manažérka zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Súkromná Union hradí 50% z ceny každej z troch vakcín, čo pre poistenca znamená približne rovnakú finančnú úsporu ako ušetrí pacientovi Dôvera. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa žiadnou na vakcíny neprispieva. V prípade záujmu si ich musia poistenci uhradiť v plnej výške ako samoplatcovia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Posilnili trhy v Európe, USA aj v Japonsku
<< predchádzajúci článok
Na obrane údajne pomáhali šafáriť Bilas a Havalec