|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
09. júna 2011
Nebála sa uprednostniť štúdium pred filmom - Natalie Portman
Natalie Portman si srdcia filmových divákov získala v roku 1994, keď si po boku Jeana Rena zahrala 12-ročnú Mathildu vo filme Leon. Známa je aj ako ...
Zdieľať
Natalie Portman vo filme Princ a Pruďas.Foto: SITA/APBRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) - Natalie Portman si srdcia filmových divákov získala v roku 1994, keď si po boku Jeana Rena zahrala 12-ročnú Mathildu vo filme Leon. Známa je aj ako Padmé Amidala z prequelovej trilógie Hviezdnych vojen (1999, 2002 a 2005). Zatiaľ najväčší úspech však zaznamenala tento rok, keď jej hlavná rola v psychologickom trileri Čierna labuť (2010) v réžii Darrena Aronofského vyniesla množstvo ocenení, vrátane jej prvého Oscara.
Natalie Hershlag sa narodila 9. júna 1981 v Jeruzaleme - na 29. narodeniny svojej matky. Jej otec Avner Hershlag je izraelský lekár - špecializuje sa na výskum a liečbu neplodnosti. Matka Shelley Stevens je Američanka židovského pôvodu - žena v domácnosti a umelkyňa, v súčasnosti pôsobí ako dcérina agentka. Predkovia jej otca pochádzali zo židovských rodín z Poľska a Rumunska, kým predkovia jej matky emigrovali z Rakúska a Ruska. Jej rodičia sa stretli v židovskom študentskom centre na Ohio State University. Avner sa vrátil do Izraela, no naďalej ostali v kontakte, a keď Shelley o niekoľko rokov neskôr navštívila Izrael, vzali sa. Rodina sa presťahovala do USA, keď mala Natalie tri roky. Od roku 1984 žili vo Washingtone, D.C., v roku 1988 sa presťahovali do Connecticutu, aby sa napokon v roku 1990 usadili v Syossete v štáte New York. I keď podľa vlastných slov Natalie miluje Spojené štáty americké, jej srdce ostáva v Jeruzaleme. Tam sa vraj cíti skutočne doma.
Ako štvorročná začala Natalie navštevovať hodiny tanca. Vystupovala v miestnych tanečných skupinách a snívala o tanečnej kariére na Broadwayi. Keď mala desať, v pizzerii si ju všimol agent kozmetickej firmy Revlon a ponúkol jej prácu modelky. Ona však odmietla, aby sa mohla venovať herectvu. Podľa vlastných slov bola iná ako ostatné deti. "Bola som veľmi ambiciózna. Vedela som, čo mám rada a čo chcem robiť a tvrdo som na tom pracovala. Bola som veľmi vážne dieťa," spomína. V roku 1993 ju obsadili do mimo-broadwayského muzikálu Ruthless! a o rok neskôr absolvovala kasting do Leona v réžii Luca Bessona. Pôvodne ju odmietli, no po ďalších skúškach napokon úlohu dostala. Krátko po tom si zmenila priezvisko na Portman - použila dievčenské meno svojej starej mamy.
O rok neskôr sa objavila v akčnom krimi Horlivosť (1995) a krátkom televíznom filme Developing. V roku 1996 si najprv zahrala v dráme Beautiful Girls, po ktorej prišiel film Všetci hovoria: Milujem ťa (1996) v réžii Woodyho Allena a sci-fi komédia Tima Burtona Mars útočí! (1996). V roku 1996 sa uchádzala o úlohu Júlie vo filme Rómeo a Júlia (1996) v réžii Baza Luhrmanna. Napokon ju ale dostala Claire Danes. Natalie vraj po boku Leonarda DiCapria vyzerala primlado. Rok 1997 jej priniesol prvú broadwayskú rolu - zahrala si Annu v hre Denník Anny Frankovej. Práve preto vraj odmietla ponuku hrať vo filme Zaklínač koní (1998) a úlohu dostala Scarlett Johansson.
Neskôr jej ponúkli rolu v dráme Kdekoľvek, len nie tu (1999), no po zistení, že by sa mala objaviť nahá v milostnej scéne, odmietla. Režisér Wayne Wang a herečka Susan Sarandon však nástojili na zmene scenára. Susan dokonca producentom oznámila, že ak Natalie nebude hrať jej dcéru, nepodpíše zmluvu ani ona. Po úprave scenára napokon Natalie súhlasila. Snímka, ktorá mala premiéru na konci roka 1999, jej vyniesla nomináciu na Zlatý glóbus. Na začiatku roka 1999 mal premiéru film Star Wars: Epizóda I - Skrytá hrozba, v ktorom si Natalie zahrala kráľovnú Padmé Amidalu.
Nasledovala úloha tehotnej tínedžerky vo filme Choď za svojím srdcom (2000). Po skončení nakrúcania tohto filmu sa vrátila do školy - na Harvarde sa zapísala na bakalárske štúdium psychológie. V rozhovore v roku 1999 uviedla, že s výnimkou Hviezdnych vojen nebude počas nasledujúcich štyroch rokov účinkovať v žiadnych filmoch. Povedala vtedy, že jej je úplne jedno, či to zničí jej filmovú kariéru, pretože bude radšej múdra ako filmová hviezda. Školu ukončila v roku 2003. O dva roky neskôr navštevovala Hebrejskú univerzitu v Jeruzaleme. Okrem hebrejčiny a angličtiny, ktoré ovláda plynule, vraj dokáže konverzovať aj vo francúzštine, japončine, nemčine a arabčine.
V júli 2001 mala v New Yorku premiéru Čechovova Čajka v réžii Mikea Nicholsa. Natalie si v nej zahrala spolu s Meryl Streep, Kevinom Klineom a Philipom Seymourom Hoffmanom. V tom čase v Sydney a Londýne nakrúcala aj ďalšiu časť Hviezdnych vojen Star Wars: Epizóda II - Klonovaní útočia (2002). V roku 2002 ju obsadili do malej úlohy vo filme Návrat do Cold Mountain (2003). Rok 2004 priniesol dva nezávislé filmy, v ktorých si zahrala - Precitnutie v Garden State a Na dotyk. Zatiaľ čo Garden State získal Independent Spirit Award v kategórii Najlepší debutový celovečerný film, postava Alice v dráme Na dotyk jej vyniesla Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a nomináciu na Oscara v rovnakej kategórii. V roku 2005 uviedli kiná tri filmy, v ktorých si účinkovala: poslednú časť Hviezdnych vojen Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov, drámu Free Zone a akčné sci-fi V ako Vendeta. Pre posledný menovaný film si Natalie nechala vyholiť hlavu. Po prvý raz sa takto objavila na svetovej premiére Pomsty Sithov. Časopis Maxim ju následne zaradil na 33. miesto svojho rebríčka Hot 100 s poznámkou: "nemusíte mať vlasy, aby ste boli sexy". Na konci roka 2005 začala nakrúcať drámu Goyove prízraky (2006) v réžii Miloša Formana. I keď Forman nevidel Natalie nikdy hrať, rozhodol sa ju do filmu obsadiť po tom, ako ju videl na obálke časopisu Vogue. Vyzerá totiž podľa neho "ako Goyov obraz". V roku 2006 sa objavila aj v jednom z osemnástich príbehov poviedkového filmu Paríž, milujem ťa.
V roku 2007 prepožičala hlas Darcy v jednej epizóde Simpsonovcov. Na festivale v Cannes v hlavnej súťaži uviedli romantický film hongkonského režiséra Kar-waia Wonga Moje čučoriedkové noci (2007), v ktorom si zahrala. Nasledovala snímka Darjeeling s ručením obmedzeným v réžii Wesa Andersona a rodinná fantasy komédia Ríša hračiek (2007). V júni 2007 sa objavila vo videoklipe k piesni Paula McCartneyho Dance Tonight v réžii Michela Gondryho. Spolu s Jasonom Schwartzmanom si zahrala aj v krátkom filme Wesa Andersona Hotel Chevalier (2007). Na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale mala vo februári 2008 svetovú premiéru historická dráma Kráľova priazeň, v ktorej stvárnila Annu Boleynovú. V máji 2008 bola najmladšou členkou poroty na 61. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Na 65. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Benátkach uviedla v premiére svoj režisérsky debut - krátky film Eve.
Rok 2009 priniesol ďalší poviedkový film New York, milujem ťa. Okrem toho, že si v ňom zahrala, sama napísala a režírovala jeden z príbehov. Objavila sa aj v dráme Love and Other Impossible Pursuits, ktorá mala svetovú premiéru v septembri na filmovom festivale v Toronte. V decembri sa do amerických kín dostala dráma Bratia. V remakeu rovnomenného dánskeho filmu z roku 2004 si Natalie zahrala po boku Jakea Gyllenhaala a Tobeyho Maguirea.
Zatiaľ najväčší úspech jej kariéry prišiel s hlavnou rolou v psychologickom trileri z baletného prostredia Čierna labuť v réžii Darrena Aronofského. Stvárnenie baleríny Niny Sayers prepadajúcej šialenstvu z nej spravilo jednoznačnú kráľovnú sezóny filmových cien, keď na prelome rokov 2010 a 2011 ovládla ankety asociácií filmových kritikov, a získala aj Critics Choice Award, Independent Spirit Award, Screen Actors Guild Award, britskú cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara. V tomto roku sa už objavila v troch filmoch - romantickej komédii Hlavne nezáväzne, akčnom fantasy Thor a dobrodružnej fantasy komédii Princ a Pruďas, ktorej slovenská premiéra je ohlásená na 23. júna.
Natalie sa odmalička angažovala v otázkach ochrany životného prostredia a ako "milovníčka zvierat" bola vraj už od ôsmich rokov vegetariánkou, pričom od roku 2009 sa stala po prečítaní knihy Eating Animals Jonathana Safrana Foera vegánkou. Od tohto striktného spôsobu stravovania ale upustila, keď zistila, že čaká svoje prvé dieťa. V roku 2004 podporovala predvolebnú kampaň demokratov a viaceré kampane za boj proti chudobe. Zúčastnila sa napríklad aj na koncerte Live 8 vo Philadelphii. V roku 2007 navštívila s Jackom Hannom Rwandu, kde nakrútili dokumentárny film Gorillas on the Brink.
Dvadsiateho siedmeho decembra 2010 zverejnila svoje zasnúbenie s choreografom francúzskeho pôvodu Benjaminom Millepiedom. Herečka a sólista newyorského baletu sa spoznali počas nakrúcania Čiernej labute. Prvý potomok páru by sa mal narodiť v lete.
Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.tv.com, www.csfd.cz.
Natalie Hershlag sa narodila 9. júna 1981 v Jeruzaleme - na 29. narodeniny svojej matky. Jej otec Avner Hershlag je izraelský lekár - špecializuje sa na výskum a liečbu neplodnosti. Matka Shelley Stevens je Američanka židovského pôvodu - žena v domácnosti a umelkyňa, v súčasnosti pôsobí ako dcérina agentka. Predkovia jej otca pochádzali zo židovských rodín z Poľska a Rumunska, kým predkovia jej matky emigrovali z Rakúska a Ruska. Jej rodičia sa stretli v židovskom študentskom centre na Ohio State University. Avner sa vrátil do Izraela, no naďalej ostali v kontakte, a keď Shelley o niekoľko rokov neskôr navštívila Izrael, vzali sa. Rodina sa presťahovala do USA, keď mala Natalie tri roky. Od roku 1984 žili vo Washingtone, D.C., v roku 1988 sa presťahovali do Connecticutu, aby sa napokon v roku 1990 usadili v Syossete v štáte New York. I keď podľa vlastných slov Natalie miluje Spojené štáty americké, jej srdce ostáva v Jeruzaleme. Tam sa vraj cíti skutočne doma.
Ako štvorročná začala Natalie navštevovať hodiny tanca. Vystupovala v miestnych tanečných skupinách a snívala o tanečnej kariére na Broadwayi. Keď mala desať, v pizzerii si ju všimol agent kozmetickej firmy Revlon a ponúkol jej prácu modelky. Ona však odmietla, aby sa mohla venovať herectvu. Podľa vlastných slov bola iná ako ostatné deti. "Bola som veľmi ambiciózna. Vedela som, čo mám rada a čo chcem robiť a tvrdo som na tom pracovala. Bola som veľmi vážne dieťa," spomína. V roku 1993 ju obsadili do mimo-broadwayského muzikálu Ruthless! a o rok neskôr absolvovala kasting do Leona v réžii Luca Bessona. Pôvodne ju odmietli, no po ďalších skúškach napokon úlohu dostala. Krátko po tom si zmenila priezvisko na Portman - použila dievčenské meno svojej starej mamy.
O rok neskôr sa objavila v akčnom krimi Horlivosť (1995) a krátkom televíznom filme Developing. V roku 1996 si najprv zahrala v dráme Beautiful Girls, po ktorej prišiel film Všetci hovoria: Milujem ťa (1996) v réžii Woodyho Allena a sci-fi komédia Tima Burtona Mars útočí! (1996). V roku 1996 sa uchádzala o úlohu Júlie vo filme Rómeo a Júlia (1996) v réžii Baza Luhrmanna. Napokon ju ale dostala Claire Danes. Natalie vraj po boku Leonarda DiCapria vyzerala primlado. Rok 1997 jej priniesol prvú broadwayskú rolu - zahrala si Annu v hre Denník Anny Frankovej. Práve preto vraj odmietla ponuku hrať vo filme Zaklínač koní (1998) a úlohu dostala Scarlett Johansson.
Neskôr jej ponúkli rolu v dráme Kdekoľvek, len nie tu (1999), no po zistení, že by sa mala objaviť nahá v milostnej scéne, odmietla. Režisér Wayne Wang a herečka Susan Sarandon však nástojili na zmene scenára. Susan dokonca producentom oznámila, že ak Natalie nebude hrať jej dcéru, nepodpíše zmluvu ani ona. Po úprave scenára napokon Natalie súhlasila. Snímka, ktorá mala premiéru na konci roka 1999, jej vyniesla nomináciu na Zlatý glóbus. Na začiatku roka 1999 mal premiéru film Star Wars: Epizóda I - Skrytá hrozba, v ktorom si Natalie zahrala kráľovnú Padmé Amidalu.
Nasledovala úloha tehotnej tínedžerky vo filme Choď za svojím srdcom (2000). Po skončení nakrúcania tohto filmu sa vrátila do školy - na Harvarde sa zapísala na bakalárske štúdium psychológie. V rozhovore v roku 1999 uviedla, že s výnimkou Hviezdnych vojen nebude počas nasledujúcich štyroch rokov účinkovať v žiadnych filmoch. Povedala vtedy, že jej je úplne jedno, či to zničí jej filmovú kariéru, pretože bude radšej múdra ako filmová hviezda. Školu ukončila v roku 2003. O dva roky neskôr navštevovala Hebrejskú univerzitu v Jeruzaleme. Okrem hebrejčiny a angličtiny, ktoré ovláda plynule, vraj dokáže konverzovať aj vo francúzštine, japončine, nemčine a arabčine.
V júli 2001 mala v New Yorku premiéru Čechovova Čajka v réžii Mikea Nicholsa. Natalie si v nej zahrala spolu s Meryl Streep, Kevinom Klineom a Philipom Seymourom Hoffmanom. V tom čase v Sydney a Londýne nakrúcala aj ďalšiu časť Hviezdnych vojen Star Wars: Epizóda II - Klonovaní útočia (2002). V roku 2002 ju obsadili do malej úlohy vo filme Návrat do Cold Mountain (2003). Rok 2004 priniesol dva nezávislé filmy, v ktorých si zahrala - Precitnutie v Garden State a Na dotyk. Zatiaľ čo Garden State získal Independent Spirit Award v kategórii Najlepší debutový celovečerný film, postava Alice v dráme Na dotyk jej vyniesla Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a nomináciu na Oscara v rovnakej kategórii. V roku 2005 uviedli kiná tri filmy, v ktorých si účinkovala: poslednú časť Hviezdnych vojen Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov, drámu Free Zone a akčné sci-fi V ako Vendeta. Pre posledný menovaný film si Natalie nechala vyholiť hlavu. Po prvý raz sa takto objavila na svetovej premiére Pomsty Sithov. Časopis Maxim ju následne zaradil na 33. miesto svojho rebríčka Hot 100 s poznámkou: "nemusíte mať vlasy, aby ste boli sexy". Na konci roka 2005 začala nakrúcať drámu Goyove prízraky (2006) v réžii Miloša Formana. I keď Forman nevidel Natalie nikdy hrať, rozhodol sa ju do filmu obsadiť po tom, ako ju videl na obálke časopisu Vogue. Vyzerá totiž podľa neho "ako Goyov obraz". V roku 2006 sa objavila aj v jednom z osemnástich príbehov poviedkového filmu Paríž, milujem ťa.
V roku 2007 prepožičala hlas Darcy v jednej epizóde Simpsonovcov. Na festivale v Cannes v hlavnej súťaži uviedli romantický film hongkonského režiséra Kar-waia Wonga Moje čučoriedkové noci (2007), v ktorom si zahrala. Nasledovala snímka Darjeeling s ručením obmedzeným v réžii Wesa Andersona a rodinná fantasy komédia Ríša hračiek (2007). V júni 2007 sa objavila vo videoklipe k piesni Paula McCartneyho Dance Tonight v réžii Michela Gondryho. Spolu s Jasonom Schwartzmanom si zahrala aj v krátkom filme Wesa Andersona Hotel Chevalier (2007). Na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale mala vo februári 2008 svetovú premiéru historická dráma Kráľova priazeň, v ktorej stvárnila Annu Boleynovú. V máji 2008 bola najmladšou členkou poroty na 61. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Na 65. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Benátkach uviedla v premiére svoj režisérsky debut - krátky film Eve.
Rok 2009 priniesol ďalší poviedkový film New York, milujem ťa. Okrem toho, že si v ňom zahrala, sama napísala a režírovala jeden z príbehov. Objavila sa aj v dráme Love and Other Impossible Pursuits, ktorá mala svetovú premiéru v septembri na filmovom festivale v Toronte. V decembri sa do amerických kín dostala dráma Bratia. V remakeu rovnomenného dánskeho filmu z roku 2004 si Natalie zahrala po boku Jakea Gyllenhaala a Tobeyho Maguirea.
Zatiaľ najväčší úspech jej kariéry prišiel s hlavnou rolou v psychologickom trileri z baletného prostredia Čierna labuť v réžii Darrena Aronofského. Stvárnenie baleríny Niny Sayers prepadajúcej šialenstvu z nej spravilo jednoznačnú kráľovnú sezóny filmových cien, keď na prelome rokov 2010 a 2011 ovládla ankety asociácií filmových kritikov, a získala aj Critics Choice Award, Independent Spirit Award, Screen Actors Guild Award, britskú cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara. V tomto roku sa už objavila v troch filmoch - romantickej komédii Hlavne nezáväzne, akčnom fantasy Thor a dobrodružnej fantasy komédii Princ a Pruďas, ktorej slovenská premiéra je ohlásená na 23. júna.
Natalie sa odmalička angažovala v otázkach ochrany životného prostredia a ako "milovníčka zvierat" bola vraj už od ôsmich rokov vegetariánkou, pričom od roku 2009 sa stala po prečítaní knihy Eating Animals Jonathana Safrana Foera vegánkou. Od tohto striktného spôsobu stravovania ale upustila, keď zistila, že čaká svoje prvé dieťa. V roku 2004 podporovala predvolebnú kampaň demokratov a viaceré kampane za boj proti chudobe. Zúčastnila sa napríklad aj na koncerte Live 8 vo Philadelphii. V roku 2007 navštívila s Jackom Hannom Rwandu, kde nakrútili dokumentárny film Gorillas on the Brink.
Dvadsiateho siedmeho decembra 2010 zverejnila svoje zasnúbenie s choreografom francúzskeho pôvodu Benjaminom Millepiedom. Herečka a sólista newyorského baletu sa spoznali počas nakrúcania Čiernej labute. Prvý potomok páru by sa mal narodiť v lete.
Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.tv.com, www.csfd.cz.