Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júna 2011

NBS vidí v nenaplnení konsolidácie možné riziká



Úspešná konsolidácia verejných financií na Slovensku je dôležitou podmienkou aj pre posilnenie dlhodobej finančnej stability. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska ...



Zdieľať
nbs Národná banka SlovenskaFoto: SITABRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Úspešná konsolidácia verejných financií na Slovensku je dôležitou podmienkou aj pre posilnenie dlhodobej finančnej stability. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska (NBS), podľa ktorej sú možné riziká z realizácie málo ambicióznej konsolidácie v strednodobom horizonte významné. "Slovensko je ako malá ekonomika vystavené riziku asymetrických reakcií trhov na vývoj fiškálnej pozície v menších krajinách aj pri pomerne zdravých fundamentoch," uvádza centrálna banka v najnovšej správe o finančnej stabilite. NBS v nej upozornila aj na niektoré riziká, ktoré súvisia s plánovaným znížením deficitu verených financií.


Jedno z rizík súvisiace s konsolidáciou pritom vidí centrálna banka v možnosti nižšieho než očakávaného rastu potenciálu ekonomiky. "Revízie potenciálu odhaľujú, že hodnotenie predkrízovej štrukturálnej pozície bolo nadmerne optimistické a deficit verejných financií je do veľkej miery štrukturálnym problémom. Znamená to, že opätovné oživenie môže napomáhať znižovaniu deficitu v obmedzenej miere," upozorňuje NBS. Zároveň dodáva, že straty daňových príjmov môžu byť trvalé, resp. dlhodobé, keďže viaceré daňové príjmy v čase boomu nadhodnocovali príjmovú stránku rozpočtu.

Možné rizika vo vývoji verejných financií si podľa hovorcu Martina Jaroša uvedomuje aj ministerstvo financií. Tie súvisia hlave s hospodárením nemocníc, železníc či s vývojom príjmov z predaja emisných kvót. Na druhej strane však podľa Jaroša existujú aj pozitívne riziká. "Stále tak trváme na ambícii znížiť deficit verejných financií na 4,9 % HDP," uviedol pre agentúru SITA Jaroš.

Guvernér centrálnej banky Jozef Makúch pritom tento týždeň nevylúčil, že vláda v tomto roku príde s ďalšími konsolidačnými opatreniami. "Očakávame prípadné ďalšie opatrenia, ktoré ministerstvo financií možno pripravuje. Keďže zatiaľ nevieme, aké budú, tak nevieme ani posúdiť ich dopad," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Jozef Makúch.Jozef MakúchFoto: SITA/Jozef Jakubčo Ako pokračoval, centrálnu banku vždy teší prísna politika v oblasti verejných financií. "Takže držíme ministerstvu financií palce, aby naozaj deficit verejných financií podarilo dostať pod predikované údaje, prípadne na ich úroveň, pretože to je aj určitý záväzok Slovenska voči Európskej komisii," dodal.

Vláda si zníženie schodku verejných financií z minuloročných 7,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) na tohtoročných 4,9 % stanovila ako jednu zo svojich priorít. Konsolidácia verejných financií bude podľa NBS v závislosti od konkrétneho rozsahu a časovania znamenať negatívny dopytový šok s dopadmi na vývoj disponibilných príjmov domácností, eventuálne aj nezamestnanosti a na vývoj nákladov podnikov.

Národná banka zároveň upozorňuje, že zdraviu verejných financií ako aj štrukturálnym aspektom ekonomiky je potrebné aj vo svetle nedávnych negatívnych skúseností v niektorých krajinách eurozóny venovať zvýšenú pozornosť. Slovensko by mal v tomto roku podľa schváleného zákona o štátnom rozpočte hospodáriť s príjmami 13,148 mld. eur a výdavkami vo výške 16,958 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu je tak pre tento rok rozpočtovaný v objeme 3,81 mld. eur. Schodok verejných financií ako celku, ktorý okrem hospodárenia štátu zahŕňa aj hospodárenie ďalších verejných inštitúcií, sa rozpočtuje na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu. Plán vlády je postupne schodok verejných financií znížiť až pod 3 % výkonu ekonomiky v roku 2013.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kaddáfího syn vyzýva na voľby
<< predchádzajúci článok
NR SR bude o mandáte pre pôžičku Grécku rokovať koncom júna