BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) - Národná banka Slovenska (NBS) pripravila vyhlášku, ktorou upravuje podmienky duálneho zobrazovania hodnôt v oblasti finančného sektora. Podrobne tak upravila postup pri
zobrazovaní hodnoty v eurách a korunách napríklad pri výbere hotovosti z bankomatu, pri rôznych výzvach a upomienkach na zaplatenie dlžnej sumy, pri informovaní klientov o hodnotách spravovaných správcovským spoločnosťami a podobne. Vyhláška uvádza aj prípady, kedy stačí zobrazovať v oboch menách iba časť informácii. NBS predložila túto vyhlášku na medzirezortné pripomienkové konanie a navrhla jej účinnosť k 1. marcu 2008.
V prípade výberu hotovosti z bankomatov v období duálneho zobrazovania cien postačí podľa vyhlášky zobraziť vybratú sumu v oboch menách na písomnom potvrdení, ktoré bankomat vydáva. Na druhej strane duálnemu zobrazeniu nepodliehajú ostatné operácie vykonávané prostredníctvom bankomatu, výstupy z platobných terminálov ako aj potvrdenia o operáciách zasielané krátkymi textovými správami (SMS). Na upomienke alebo výzve na zaplatenie dlžnej sumy, ktorú zasiela finančná inštitúcia klientovi, postačuje, aby bola v súlade so zákonom duálne zobrazená konečná dlžná suma. Na oznamovacom liste o výške poistného plnenia stačí duálne zobraziť konečnú výšku poistného plnenia. Pri duálnom zobrazovaní výšky poistného postačuje v oboch menách zobraziť konečnú cenu celkového poistného krytia.
Pri vkladných knižkách bude postačujúce duálne zobrazenie výšky zostatku vkladu resp. sa duálne ocenenie môže zobraziť pomocou osobitnej doložky ku knižke. V prípade vkladových certifikátoch v korunách aj eurách postačuje uviesť sumu určenú na výplatu. Hodnota dôchodkovej jednotky ako aj počiatočná hodnota podielu v podielovom fonde podobne ako aktuálna hodnota podielového listu sa duálne zobrazí ako hodnota v eurách zaokrúhlená na šesť desatinných miest a ako hodnota v slovenských korunách zaokrúhlená na štyri desatinné miesta. Zaokrúhľovanie uvedených hodnôt sa vykonáva podľa matematických pravidiel.
Pri duálnom zobrazovaní hodnôt, ktoré klienti uhrádzajú finančnej inštitúcii a ktoré sú uvedené na výpisoch z účtov vyhotovovaných týmito inštitúciami postačuje podľa vyhlášky zobraziť duálne ceny v osobitnej doložke, napríklad v sadzobníku cien. Tento sadzobník alebo jeho príslušná časť sa priloží k prvému výpisu z účtu zaslanému v období duálneho zobrazovania a tiež sa priloží aj k prvému výpisu z účtu zaslanému po každej zmene výšky cien uvádzaných na výpisoch z účtov v tomto období.
V prípade listinných výpisov z účtu nie sú finančné inštitúcie povinné duálne zobrazovať hodnoty na výpisoch v prípade, že klient má prístup k týmto údajom pomocou priameho elektronického prístupu k účtu. Túto povinnosť však majú ak nezašlú klientovi listinný výpis z účtu obsahujúci sumy hodnôt, ktoré sú predmetom duálneho zobrazovania najneskôr jeden mesiac predo dňom zavedenia eura a najneskôr jeden štvrťrok po dni zavedenia eura. Pri výpisoch obsahujúcich informáciu o hodnote investície alebo inej hodnote majetku klienta postačuje podľa vyhlášky uvádzať v oboch menách počiatočný a konečný stav príslušnej hodnoty na výpise. Ide napríklad o výpisy s informáciou o hodnote majetku klientov v správcovských spoločnostiach alebo podielových fondoch. Taktiež sa to týka informácii v oblasti finančných nástrojov, záložných práv a zabezpečovacích prevodov cenných papierov ako aj hodnoty naakumulovaných prostriedkov na základe poistných zmlúv.
Duálne zobrazenie cien predstavuje zobrazenie konkrétnej ceny v slovenských korunách a v eurách, pričom je možné toto zobrazenie vykonať v písomnej alebo elektronickej forme. Duálne zobrazenie je pre obchodníkov povinné najneskôr 30 dní od stanovenia konverzného kurzu, ktorý má byť známy v júli tohto roka. Duálne sa ceny musia zobrazovať minimálne do konca roku 2009.
SITA