Centrálna banka podľa slov jej guvernéra Ivana Šramka pravdepodobne zníži svoje prognózy ekonomického rastu. "My budeme mať najbližšiu prognózu za mesiac, očakávame ďalšie spomalenie nášho ...
BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Centrálna banka podľa slov jej guvernéra Ivana Šramka pravdepodobne zníži svoje prognózy ekonomického rastu. "My budeme mať najbližšiu prognózu za mesiac, očakávame ďalšie spomalenie nášho odhadu rastu ekonomiky," povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) v rámci vystúpenia na konferencii Slovenskej asociácie podnikových finančníkov. Ako dodal, v aktuálnej prognóze na budúci rok je odhadovaný ekonomický rast na úrovni 6,6 %. "My budeme odhad revidovať v najbližšej prognóze, ktorú bude na budúci mesiac centrálna banka prezentovať," doplnil Šramko.
Ministerstvo financií sa na rozdiel od centrálnej banky v najbližšom období svoje makroekonomické prognózy prehodnocovať nechystá. Na nich je pritom postavený rozpočet na nasledujúce obdobie. "Naposledy sme aktualizovali tieto makroprognózy zhruba pred mesiacom. Momentálne z hľadiska ekonomického vývoja a ekonomických podmienok na Slovensku nevidíme dôvod na nejaké prehodnocovanie pre účely tvorby rozpočtu na nasledujúce obdobie," povedal pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva financií František Palko. V septembrových makroprognózach pritom rezort financií svoje predošlé očakávania vývoja hospodárstva nemenil. Stále tak očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v tomto roku stúpne o 7,7 % a v budúcom roku o 6,5 %.
Odlišný názor na ďalší vývoj ekonomiky však majú zdá sa analytici. Určité náznaky dopadu globálnej krízy na reálnu ekonomiku Slovenska totiž naznačili už po stredajšom zverejnení údajov o priemyselnej produkcii za august. Tá medziročne vzrástla iba o 0,9 %, pričom jej dominantná súčasť, teda priemyselná výroba, medziročne rástla iba o 0,4 %. Odhady trhu ohľadom augustového rastu priemyselnej produkcie sa pritom nachádzali až o necelých 7 percentuálnych bodov vyššie.
"Nedá sa s určitosťou povedať, či je to už priamy dôsledok spomaľovania externého dopytu vplyvom úverovej krízy. Za spomalením priemyselnej produkcie mohol totiž stáť stále ešte doznievajúci faktor dovolenkovej sezóny," pripúšťa analytik VÚB banky Martin Lenko, zároveň však dodáva, že v prípade pokračujúceho spomaľovania výroby v automobilovom, elektrotechnickom, strojárskom a kovospracujúcom priemysle aj v septembri by sa už dalo hovoriť o tom, že klesajúci dopyt v zahraničí si pomaly vyberá daň aj u slovenských exportérov. "S týmto scenárom počítajú aj naše odhady pre HDP počnúc štvrtým kvartálom tohto roku a počas nasledujúcich troch rokov, ktoré sme revidovali smerom nadol," uviedol Lenko. VÚB banka pritom svoje prognózy ekonomického rastu skresala pomerne výrazne. V tomto roku z pôvodných 7,5 % na 7,1 %, v budúcom dokonca z 6,5 % na 3 % a v roku 2010 zo 6 % na 3,6 %.
Podobný názor na očakávaný vývoj priemyselnej produkcie, ktorá je významným indikátorom exportnej aktivity a tak aj celkového výkonu otvorenej slovenskej ekonomiky, majú aj ďalší analytici. "V ďalších mesiacoch, najmä v poslednom kvartáli 2008, očakávame pokračujúce spomaľovania, prípadne i pokles vo viacerých odvetviach priemyselnej výroby. Ide o vplyv súčasnej krízy vo svete, ktorá má za následok recesiu či spomaľovanie veľkých svetových ekonomík, vrátane eurozóny," uviedla Eva Sárazová z Poštovej banky. Zároveň však dodáva, že v prospech veľkých firiem hrá naďalej skutočnosť, že Slovensko stále patrí medzi menej nákladové a tak aj konkurencieschopnejšie krajiny na trhoch v eurozóne. "Ak sa teda medzinárodná spoločnosť rozhodne obmedziť svoju výrobu, tak to zrejme uskutoční skôr v tých pre ňu drahších krajinách," konštatuje Sárazová.
SITA