13. decembra 2009

NBA: Štvrtá prehra Lakers

Séria jedenástich víťazstiev basketbalistov Los Angeles Lakers je minulosťou. Prerušil ju tím z Utahu, ktorému úradujúci šampión NBA dovolil pred troma dňami v záverečnej štvrtine iba 6 bodov. ...

NEW YORK 13. decembra (WEBNOVINY) - Séria jedenástich víťazstiev basketbalistov Los Angeles Lakers je minulosťou. Prerušil ju tím z Utahu, ktorému úradujúci šampión NBA dovolil pred troma dňami v záverečnej štvrtine iba 6 bodov. Lenže Lakers sú na súperových ihriskách zraniteľnejší ako v domácom Staples Center. A keď ešte nie je vo svojej koži Kobe Bryant, je to pre súpera polovica úspechu. Utah, ktorý uplynulé dva roky vypadol v play-off práve s Lakers, dokázal v sobotu stopercentne využiť oba faktory a vrátil Kalifornčanom stredajšiu prehru 77:101. Bryant si v piatok proti Minnesote zranil ukazovák pravej ruky a pridali sa aj problémy so žalúdkom. Proti motivovaným Jazz zaznamenal len 16 bodov a žiaden z jeho spoluhráčov zo „solidarity“ svojho lídra strelecky neprekonal, iba Pau Gasol pridal niečo navyše - 20 doskokov. „Dnes to bola otázka energie. Keby jej mal dostatok dokáže sa s hendikepom vyrovnať, ale očividne mu chýbala,“ komentoval po prehre 94:102 výkon svojho rozohrávača tréner Phil Jackson. Lakers z doterajších 21 stretnutí základnej časti odohrali až 17 v domácom prostredí, ale teraz sa začína minca žrebu obracať a v Salt Lake City odštartovali päťzápasovú šnúru na ihriskách súperov. Prvý krok im nevyšiel, slabou útechou boli kariérne jubileá Rona Artesta, ktorý strelil svoj 10 000. bod a pripísal si aj 2000. asistenciu.

Sobotný program ponúkol aj súboj dvoch najofenzívnejších tímov NBA, ale žiadne strelecké preteky sa v Denveri nekonali. Phoenix už viedol o 17 bodov, ale potom zo seba striasol prekliatie Chauncey Billups a domáci dokázali nepriaznivý vývoj obrátiť - 105:99. Dovtedy rozohrávač Nuggets zaznamenal iba 7 bodov, mal na konte 3 stratené lopty a 3 fauly. Denver sa vrátil do zápasu šnúrou 18:2 a Billups k nej prispel troma trojkami. „Cez polčasovú prestávku som si vravel, že musím hrať agresívnejšie. Či už trafím kôš alebo nie, musím využiť priestor, ktorý mi Steve Nash dáva, pomyslel som si,“ povedal Billups. Suns sa štvrtý raz v sezóne nedostali cez hranicu 100 bodov a opäť sa im to stalo

Takmer presne tri roky čakali basketbalisti Milwaukee na víťazstvo nad Portlandom a v sobotu im trvalo takmer tri hodiny, kým uťahali zraneniami zdecimovaného súpera. O víťazovi rozhodlo až druhé predĺženie, napriek tomu sa oba tímy ledva prehupli cez 100 bodov (108:101).

Viac ako štyri štvrtiny videli aj diváci v Dallase, kam zavítalo stále odvážnejšie Charlotte. Bobcats neboli ďaleko od zisku ďalšieho cenného skalpu. Ale v závere zapol na plný plyn Dirk Nowitzki, dal 12 zo 14 posledných bodov svojho tímu v riadnom hracom čase a zabezpečil predĺženie. V ňom sa v záverečnej minúte súperi až šesťkrát vystriedali vo vedení. Posledné slovo si vzal práve nemecký krídelník, ktorý sa s 36 bodmi stal najlepším strelcom sobotného večera v NBA. „Kľúčový hráč sa dá definovať tak, že chce niesť zodpovednosť, či sa tímu darí, alebo nie. Vypýta si loptu vtedy, keď sa rozhoduje o osude zápasu, a rozmýšľa iba o tom, ako ju dopraviť do koša,“ konštatoval tréner Mavericks Rick Carlisle a každý vedel, komu tieto slová patrili. Dallas vyhral najtesnejším rozdielom 98:97 a aj po sobote je jediným tímom, ktorého Charlotte vo svojej histórii ešte nikdy nezdolalo.

Najviac bodov padlo v zápase Sacramenta s Minnesotou. Domáci Kings prerušili šnúru svojich štyroch prehier víťazstvom 120:100 a odsúdili súpera na minimálne rovnako dlhé čakanie na triumf. Do zostavy Detroitu sa po šiestich týždňoch vrátil uzdravený ostrostrelec Richard Hamilton. Stal sa siedmym hráčom Pistons s 10 000 bodmi v histórii klubu a Golden State odišlo s výsledkom 95:104. Po domácej prehre o jeden bod s Indianou 113:114 musel byť zúfalý najmä rozohrávač Washingtonu Gilbert Arenas. Po päť a pol roku sa dočkal svojho ďalšieho triple-double (22 bodov, 10 doskokov, 11 asistencií), ale 6,6 sekundy pred koncom zápasu nepremenil za stavu 113:112 pre Wizards dva rozhodujúce trestné hody a na druhej strane sa Mike Dunleavy nemýlil. „Vďaka Bohu za moderné technológie,“ komentoval hosťujúci rozohrávač dva momenty zo záveru duelu, keď po preskúmaní videozáznamov arbitri rozhodli v prospech Pacers. Po druhej situácii poskytli možnosť trestných hodov Dunleavymu a ten ňou nepohrdol.

Utah - Los Angeles Lakers 102:94
Najviac bodov: D. Williams 21 (11 asistencií), W. Matthews a R. Brewer po 19 - Artest, P. Gasol (20 doskokov) a Bryant po 16, štvrtiny: 25:25, 34:28, 21:18, 22:23, 19 911 divákov.

Chicago - Boston 80:106
Najviac bodov: Rose 19, Deng 17, Gibson 12 (11 doskokov) - Rondo 16 (14 asistencií), R. Wallace a House po 15, štvrtiny: 26:29, 20:25, 17:29, 17:23, 21 257 divákov.

Sacramento - Minnesota 120:100
Najviac bodov: J. Thompson 23 (12 doskokov), T. Evans 18, Udrih 16 - Jefferson 26 (11 doskokov), C. Brewer 16, Love a Sessions po 14, štvrtiny: 35:32, 29:25, 33:20, 23:23, 11 333 divákov

Milwaukee - Portland 108:101 po dvojnásobnom predĺžení
Najviac bodov: Bogut 27, Ridnour 20, Jennings 18 (11 asistencií) - Aldridge 31 (11 doskokov), B. Roy 23, Webster 16, štvrtiny: 21:16, 18:28, 30:15, 18:28 - 8:8, 13:6, 15 973 divákov.

Detroit - Golden State 104:95
Najviac bodov: Stuckey 29, Villanueva 24, R. Hamilton 18 - Ellis 29, Maggette 23, S. Curry 19, štvrtiny: 24:30, 25:25, 22:12, 33:28, 16 952 divákov

Dallas - Charlotte 98:97 po predĺžení
Najviac bodov: Nowitzki 36, Marion 15 (15 doskokov), Dampier 14 (18 doskokov) - S. Jackson 28, G. Wallace 23 (16 doskokov), Felton 20, štvrtiny: 26:20, 17:26, 19:24, 23:15 - 13:12, 20 151 divákov

Washington - Indiana 113:114
Najviac bodov: Jamison 31, Butler 23, Arenas 22 (10 doskokov, 11 asistencií) - T. Murphy 28 (12 doskokov), Dunleavy 24, Hansbrough 19, štvrtiny: 38:36, 14:30, 38:21, 23:27, 13 172 divákov

Denver - Phoenix 105:99
Najviac bodov: C. Anthony 32, Billups 24, Nené 15 - Nash 28, G. Hill a Stoudemire po 13, štvrtiny: 29:26, 18:34, 30:17, 28:22, 19 155 divákov