Názvy v jazyku menšín na konci učebnice sú nepraktické, tvrdí Mikolaj
Minister školstva Ján Mikolaj pripustil, že umiestnenie slovníka s názvami v jazyku národnostnej menšiny na konci učebnice je nepraktické. "Súhlasím s tým, že je to nepraktické. Niektorí ...
BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Minister školstva Ján Mikolaj pripustil, že umiestnenie slovníka s názvami v jazyku národnostnej menšiny na konci učebnice je nepraktické. "Súhlasím s tým, že je to nepraktické. Niektorí vydavatelia však tvrdia, že pre plynulosť textu je lepšie, aby slovník bol na konci učebnice," povedal minister v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že problémom je aj otázka, či slovenský názov skloňovať alebo nie." V jednej učebnici bolo v základnom tvare: Idem do Viedeň a v druhej vyskloňované: Idem do Viedne. Kritika bola najmä na ten druhý, že robíme pajazyk alebo hybrid. Päťdesiat percent odborníkov tvrdí, že treba skloňovať aj originálny názov a niektorí tvrdia, že nie, že slovenský jazyk je akoby len vsunutý do textu," upozornil Mikolaj.
Návrh školského zákona z dielne SMK, ktorí podporili v parlamente aj poslanci Smeru-SD je podľa Mikolaja proti dikcii toho čo navrhla vláda, čo komunikuje on i vicepremiér Dušan Čaplovič. "V tejto forme je zákon neprijateľný, pretože je z toho návrhu zákona vynechaný štátny jazyk, čo je legislatívne neakceptovateľné," povedal minister. Mikolaj verí, že poslanci Smeru-SD sa zákon pokúsia zmeniť pozmeňovacími návrhmi podľa dikcie, ktorú on i Čaplovič prezentujú. Pre ministra je prijateľné, že geografický názov musí byť uvedený v štátnom jazyku v základnom tvare a za lomkou v jazyku národnostnej menšiny v príslušnom tvare ako je to gramaticky správne. "To je jediné akceptovateľné, inak nie," dodal.
Školy s vyučovacím jazykom maďarským začali vracať ministerstvu školstva nové učebnice vlastivedy pre štvrtákov so slovenskými zemepisnými názvami.
SITA