Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. novembra 2014

Naživo: Sonda Rosetta vypustila modul, pristane na kométe



Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) dnes o 10:03 SEČ vypustila modul Philae, ktorý by mal približne o sedem hodín neskôr pristáť na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko. Sonda ...



Zdieľať
sonda rosetta vypustila modul philae ku komete 67p BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) dnes o 10:03 SEČ vypustila modul Philae, ktorý by mal približne o sedem hodín neskôr pristáť na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko.


Sonda bola v čase vypustenia modulu vo vzdialenosti 20 kilometrov od kométy, vzdialenosť medzi kométou a Zemou je momentálne 509 miliónov kilometrov. Po vypustení zmenila sonda trajektóriu tak, aby mohla byť s modulom v neustálom rádiovom spojení. V prípade úspešného pristátia sa Philae stane prvým strojom vyrobeným človekom na kométe.

Naživo: Sledujte pristátie modulu Philae na Kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko


Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010).

V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe.

Obrazom: Sonda Rosetta vypustila modul Philae ku kométe

Na obežnú dráhu kométy sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. Spomínaný modul Philae obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch a zloženie kométy.

Keďže vedci majú málo informácií o zložení a pevnosti povrchu kométy, kde je navyše slabá gravitácia, existujú obavy, že modul sa od kométy odrazí. Z tohto dôvodu sa v momente pristátia z modulu vysunú úchytné zariadenia, ktoré by ho mali udržať na povrchu kométy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.esa.int a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Troch Nemcov a 6 Egypťanov odsúdili za poškodenie Cheopsovej pyramídy
<< predchádzajúci článok
Iveta Plšeková: To, čo je dnes dôležité, je Petržalka