Návrh zákona o športe vráťme Mikolajovi, žiada KDH
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada, aby parlament vrátil na dopracovanie návrh zákona o organizácii a podpore športu od ministra školstva Jána Mikolaja. Poslanec za KDH Martin Fronc ...
BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada, aby parlament vrátil na dopracovanie návrh zákona o organizácii a podpore športu od ministra školstva Jána Mikolaja. Poslanec za KDH Martin Fronc tvrdí, že návrh nerieši financovanie športu. Podpredseda parlamentu Milan Hort z SDKÚ-DS kritizoval, že vláda nechce dať viac peňazí na šport hlavne v období, keď slovenská ekonomika dosahuje dobré výsledky. Vláda však šport nemá ako prioritu a dáva naň stále menej financií, konštatoval Hort.
Podľa návrhu šport sa má financovať cez štátne dotácie, o ktorých má rozhodovať ministerstvo školstva. Poskytovať sa majú napríklad na zabezpečenie športovej reprezentácie, na starostlivosť o športové talenty, na organizovanie športových súťaží, na zabezpečenie športovania detí mimo školského vyučovania, na financovanie športovej infraštruktúry osobitného významu či na preventívne opatrenia v boji proti dopingu v športe.
Mikolajov návrh ďalej počíta so vznikom Športového arbitrážneho tribunálu (ŠAT), ktorý má riešiť športové spory na Slovensku. Podľa návrhu tribunál by sa mal zaoberať spormi z porušovania pravidiel športových súťaží, najmä v športoch uznaných Medzinárodným olympijským výborom. Financovať ho má Slovenský olympijský výbor (SOV) zo svojho rozpočtu a sídlo má mať v Bratislave.
Tribunál má rozhodovať spory medzi národnými športovými zväzmi, zväzom a klubmi, zväzmi a SOV či Slovenským paralympijským výborom (SPV). V prípade dopingových afér má riešiť odvolania proti rozhodnutiam Antidopingovej agentúry SR. Jeho úlohou má byť tiež rozhodovanie o odvolaní športovcov proti disciplinárnym sankciám (vrátane trestu za doping) zo strany športového zväzu. Tribunál sa nebude zaoberať spormi týkajúcimi sa zmlúv v oblasti občiansko-právnych vzťahov a pracovno-právnych vzťahov a nebude riešiť ani majetkové spory. Nespokojní športovci sa nebudú musieť obracať iba na domáci tribunál, ale aj na Medzinárodný arbitrážny tribunál pre šport v Lausanne.
Okrem Športového arbitrážneho tribunálu má vzniknúť Antidopingová agentúra SR, ktorá bude príspevkovou organizáciou. Peniaze má dostávať z rozpočtu ministerstva školstva. V súčasnosti na Slovensku pôsobí Antidopingový výbor SR. Ide o občianske združenie, ktoré svoju činnosti odvodzuje z princípu dobrovoľnosti. Agentúra má preventívnymi opatreniami bojovať proti dopingu v športe, organizovať dopingové kontroly, rozhodovať o antidopingových kontrolách, povoľovať používanie dopingovej látky na liečebné účely športovcov či vzdelávať odborníkov v oblasti boja proti dopingu v športe. Novela má byť účinná od 1. septembra.
Do rozpravy k návrhu sú prihlásení ešte dvaja poslanci, vystúpia po obedňajšej prestávke o 14:00.
SITA