Otázkou, ktorá zrejme vzbudí najvášnivejšie diskusie na nadchádzajúcom summite NATO v Bukurešti, bude členstvo Ukrajiny a Gruzínska v aliancii. Ukazujú to utorňajšie vyhlásenia svetových ...
BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Otázkou, ktorá zrejme vzbudí najvášnivejšie diskusie na nadchádzajúcom summite NATO v Bukurešti, bude členstvo Ukrajiny a Gruzínska v aliancii. Ukazujú to utorňajšie vyhlásenia svetových politikov. Americký prezident George Bush potvrdil, že je za začlenenie oboch krajín do NATO, Francúzsko, podobne ako už predtým aj Nemecko, však vyjadrilo opačný postoj. Slovenský prezident Ivan Gašparovič na otázku agentúry SITA povedal, že Slovensko je za členstvo Ukrajiny v NATO, je však otázne, nakoľko je Kyjev na členstvo pripravený.
Summit NATO v Bukurešti sa začína v stredu a potrvá do piatku. Okrem rozširovania budú patriť k jeho hlavným témam postoj aliancie ku Kosovu a misia ISAF pod velením NATO v Afganistane. Pozvánku na vstup do NATO by mohli na summite dostať Chorvátsko, Albánsko a Macedónsko. Pozvánku pre Macedónsko však zatiaľ blokuje Grécko, ktorému sa nepáči, že Macedónsko má rovnaký názov ako jedna z gréckych provincií.
Prípadné členstvo Ukrajiny a Gruzínska v NATO je už dlho nočnou morou najmä pre Rusko. Bush však v utorok na návšteve Ukrajiny pripomenul, že túto otázku Rusku ani neprislúcha riešiť. "Rusko nebude mať právo veta v súvislosti s tým, čo sa bude diať v Bukurešti. A tak je to správne," vyhlásil Bush na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom.
Ukrajina od summitu očakáva rozhodnutie o prijatí do Akčného plánu členstva (MAP), ktoré je posledným stupňom pred prijatím do aliancie. Spojené štáty podľa Busha ukrajinské úsilie začleniť sa do NATO podporujú zo všetkých síl. Kyjev podľa amerického prezidenta môže očakávať od summitu prehĺbenie spolupráce s alianciou. "Ukrajina sa snaží prehĺbiť spoluprácu s NATO prostredníctvom Akčného plánu členstva. Ukrajina urobila statočné rozhodnutie. Spojené štáty vašu žiadosť silno podporujú," povedal Bush. Juščenko na spoločnej tlačovke s Bushom vyhlásil, že jeho krajina má na ceste do NATO "plnú podporu" Spojených štátov. "Som si istý, že v Bukurešti dostaneme pozitívny signál," povedal.
Len o niekoľko hodín nato však ukrajinské úsmevy schladilo vyhlásenie z Paríža. "Sme proti vstupu Gruzínska a Ukrajiny, pretože si myslíme, že to nie je dobrá odpoveď na potrebu vyváženosti v rámci Európy a medzi Európou a Ruskom," vyhlásil francúzsky premiér Francois Fillon. "Francúzsko má na túto otázku odlišný názor ako Spojené štáty," priznáva francúzsky premiér. "Chceme o tejto otázke diskutovať s Ruskom, a to je to, čo povie prezident na summite," vyhlásil.
Vážne výhrady k členstvu Ukrajiny a Gruzínska v NATO má aj Nemecko. Hovorca nemeckého kabinetu Thomas Steg v piatok vyhlásil, že Nemecko bude pri rozhodovaní o ďalšom zbližovaní medzi Ukrajinou a Gruzínskom a NATO "veľmi zdržanlivé". Proti členstvu oboch krajín v aliancii sa už dávnejšie vyslovila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tvrdí, že aliancia by mala počkať, kým budú oba tieto štáty stabilnejšie.
Slovensko je za ďalšie rozširovanie NATO, krajiny, ktoré chcú do aliancie vstúpiť, však musia byť na členstvo dostatočne pripravené. "Slovensko sa od začiatku stavia za rozširovanie aliancie, pretože čím bude aliancia väčšia, tým bude silnejšia a schopnejšia, a tým účinnejšie bude môcť zasahovať v boji proti terorizmu," povedal na tlačovom brífingu pred odletom na summit NATO prezident Gašparovič. Potvrdil, že dostal list od ukrajinského prezidenta Juščenka, v ktorom ho žiada, aby Slovensko ukrajinské členstvo v aliancii podporilo.
Slovensko chce na summite NATO potvrdiť, že nechce iba využívať výhody plynúce z členstva v aliancii, ale chce aj prispievať k tomu, "aby aliancia bola účinná pri obrane svetového mieru a najmä boja proti terorizmu," vyhlásil prezident.
SITA