29. júna 2015
Lady Gaga, archívne foto Foto: TASR/AP PhotoIstanbul 29. júna (TASR) - Popová speváčka Lady Gaga a komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Nils Muižnieks odsúdili dnes útoky na výročné zhromaždenie za práva sexuálnych menšín v tureckom Istanbule, kde bezpečnostné sily použili v nedeľu proti demonštrantom vodné delá a slzotvorný plyn. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Demonštrantov za práva LGBTI menšiny v Turecku rozohnali po tom, ako sa zhromaždili pri istanbulskom námestí Taksim. Išlo o neobvyklý zásah, keďže predchádzajúce zhromaždenia sa zaobišli bez narušenia.
Organizátori tvrdia, že turecká vláda im iba v poslednej chvíli zakázala vstup do okolia námestia Taksim a odôvodnila to tak, že sa tam nemôžu schádzať počas posvätného moslimského mesiaca ramadán. Úrad guvernéra Istanbulu oznámil, že nedostali žiadnu žiadosť o povolenie zhromaždenia a že bezpečnostné sily konali primerane.
Na účte speváčky Lady Gaga na sociálnej sieti Twitter bol zverejnený odkaz vyzývajúci turecké úrady, aby
"oslávili ramadán aj akciu gay pride v POKOJI".
Komisár RE pre ľudské práva Muižnieks takisto odsúdil násilie, dodáva AP.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR