Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. júna 2009

NASA vypustila dvojicu lunárnych sond



Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil raketu s dvoma lunárnymi sondami vo štvrtok o 21:32 GMT (23:32 stredoeurópskeho letného času) z floridskej základne Cape Canaveral Air Force ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil raketu s dvoma lunárnymi sondami vo štvrtok o 21:32 GMT (23:32 stredoeurópskeho letného času) z floridskej základne Cape Canaveral Air Force Station. Dvojica sond LRO a LCROSS majú skúmať mesačný povrch, pátrať po vodných zdrojoch a potenciálnych pristávacích miestach. Raketa preletí vyše 384-tisíc kilometrov, ktoré ju pri štarte delili od cieľa, za štyri dni.


Získané informácie použije NASA pri príprave vypustenia rakety s ľudskou posádkou, ktorá by mala na Mesiaci pristáť v roku 2020. NASA však plánuje, aby sa ľudia dostali nielen na Mesiac, ale aj na planétu Mars a ďalej. "Robotická misia nám poskytne informácie, ktoré potrebujeme na rozhodovanie o akejkoľvek budúcej prítomnosti ľudí na Mesiaci," tvrdí programový manažér Todd May.

Družica Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) sa od hornej časti rakety Centaur oddelila viac ako hodinu po štarte. Družica by mala obežnú dráhu dosiahnuť v pondelok. Zhruba rok ostane na mesačnom orbite, približne 50 kilometrov od povrchu, čo je najmenšia doteraz dosiahnutá vzdialenosť od Mesiaca. Misia LRO, ktorá stála NASA 500 miliónov dolárov (359,2 milióna eur), má za cieľ vytvoriť doteraz najpodrobnejšie mapy, potrebné na určenie možných pristávacích plôch. "LRO bude denne posielať snímky vecí, ktoré sme predtým sotva videli," uviedol May.

Druhá sonda z dvojice - Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) - ostane spojená s Centaur do októbra. Vtedy NASA vyšle Centaur do krátera v odvrátenej časti Mesiaca. LCROSS bude potom analyzovať vykopaný materiál a hľadať akékoľvek stopy po zľadovatenej vode, ktorá je nutným predpokladom pre vytvorenie ľudských komunít na Mesiaci. Nakoniec samotná sonda vyrazí k lunárnemu povrchu rýchlosťou 9000 kilometrov za hodinu. Celkovo plánuje NASA vykopať zhruba 500 ton. Cieľom misie je okrem iného aj preskúmať minerálne zloženie mesačného povrchu.

Projekt, prezývaný aj Constellation project (Projekt súhvezdie), umožní detailne zmapovať rozsah teplôt a slnečného žiarenia na Mesiaci. V budúcnosti tak bude možné vyrátať kozmickú radiáciu pôsobiacu na Mesiac.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za nelegálne sťahovanie hudby zaplatí takmer dva milióny dolárov
<< predchádzajúci článok
Dnes sa otvoria brány 3. ročníka Rádio Expres Festivalu