Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. januára 2011

NASA si pripomína 25. výročie nešťastia Challengera



Spojené štáty americké a najmä tamojší Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si dnes pripomína 25. výročie leteckého nešťastia raketoplánu Challenger, pri ktorom zahynulo ...



Zdieľať
challenger Foto: SITA/APBRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) - Spojené štáty americké a najmä tamojší Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si dnes pripomína 25. výročie leteckého nešťastia raketoplánu Challenger, pri ktorom zahynulo všetkých sedem členov posádky. Tento deň je zároveň spomienkovým dňom na všetkých astronautov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania.


Fanúšikovia vesmírneho bádania, ale i deti v školách pozerali 28. januára 1986 v priamom prenose štart raketoplánu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Len 73 sekúnd po štarte sa však nádherné divadlo zmenilo na katastrofu v priamom prenose, keď raketoplán vo výške 14 kilometrov nad zemou explodoval a okamžite zabil celú posádku. Inžinieri určili ako príčinu nešťastia nefunkčné tesnenie, ktoré sa poškodilo počas silných mrazov, cez ktoré unikli spaliny. Tie prepálili spoj medzi motorom a hlavnou palivovou nádržou, následkom čoho motor visiaci len na jednom spoji prerazil palivovú nádrž a tá vybuchla.

"Táto udalosť dokazuje, že ak chcete dokázať veľké veci, musíte niekedy zaplatiť obrovskú daň. Smútime za týmito odvážnymi astronautmi, ktorí položili svoje životy za misie NASA," povedal americký prezident Barack Obama. "Zastavme sa na chvíľu a spomeňme si na tragické straty posádky Apollo 1, na tých, ktorí boli na palube Challengeru i na odvážne duše z Columbie," dodal prezident. Od roku 1964 zahynulo na misiách NASA 24 ľudí - z toho siedmi na palube raketoplánu Columbia v roku 2003 a traja v Apollo 1 v roku 1967. "Tento rok si pripomíname dvadsiate piate výročie straty Challengeru - tragédie, ktorá nás prinútila prehodnotiť náš systém. Národ nezabudne na ten deň a už vôbec nie na tie obrázky," povedal na margo výročia nešťastia šéf NASA Charles Bolden.

Spojené štáty americké plánujú tento rok uskutočniť minimálne dve misie raketoplánov. Discovery by sa na let do vesmíru mal vydať 24. februára a Endeavour 18. apríla. NASA plánuje v prípade priaznivej finančnej situácie poslať k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) aj Atlantis a to v júni v rámci definitívne poslednej misie. Raketoplány by mali potom umiestniť v múzeách, pričom Discovery budú môcť vidieť návštevníci Smithsonian National Air and Space Museum vo Washingtone. Spojené štáty americké sa budú po ukončení vesmírneho programu raketoplánov Atlantis, Discovery a Endeavour spoliehať až do stanovenia novej stratégie NASA na trojmiestny ruský Sojuz. NASA a jej partneri z Európy, Ruska a Japonska by chceli ISS udržať v prevádzke minimálne do roku 2020, najväčší optimisti hovoria dokonca o roku 2027.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Frešo sa stretol s primátormi a starostami kraja
<< predchádzajúci článok
Slovenský trh s realitami podľa odborníkov pomaly ožíva