Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. apríla 2011

NASA prezradila, kam umiestni vyradené raketoplány



Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili, v ktorých inštitúciách natrvalo vystavia tri vyradené raketoplány. ...



Zdieľať
nasa Ilustračné foto. Foto: SITA/APBRATISLAVA 13. apríla (´WEBNOVINY) - Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili, v ktorých inštitúciách natrvalo vystavia tri vyradené raketoplány.


Atlantis zostane v Kennedyho vesmírnom centre na Floride, Endeavour umiestnia do California Science Center v Los Angeles a Discovery poputuje do Steven F. Udvar-Hazy Center neďaleko Washingtonu D.C., ktoré patrí pod Smithsonian Institution's National Air and Space Museum.

V tomto múzeu sa v súčasnosti nachádza prototyp Enterprise. Ten však premiestnia do Intrepid Sea-Air-Space Museum v New Yorku. Celkovo sa o umiestnenie raketoplánov uchádzalo 21 inštitúcií. Program amerických raketoplánov oficiálne spustili 5. januára 1972, keď vtedajší prezident Richard Nixon oznámil, že NASA dostala poverenie vyvinúť opakovane použiteľný dopravný prostriedok pre lety zo Zeme na obežnú dráhu a späť.

V roku 1976 predstavili prvý raketoplán, ktorý však nebol vybavený tepelnou ochranou ani kyslíkovodíkovými hlavnými motormi a ktorý bol určený výhradne ku skúškam v zemskej atmosfére. Pôvodne sa mal volať Constitution, ale na základe celoštátnej kampane fanúšikov seriálu Star Trek ho nakoniec pomenovali Enterprise. Tento raketoplán uskutočnil v roku 1977 celkovo päť skúšobných letov v atmosfére.


Prvým raketoplánom bol Columbia

Dvanásteho apríla 1981 o 12:00 UTC odštartoval z rampy 39A Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na dvojdňovú misiu raketoplán Columbia, na ktorého palube boli kozmonauti John W. Young a Robert Crippen. Hlavným cieľom misie s označením STS-1 bolo dokázať, že myšlienka opakovane použiteľného vesmírneho dopravného prostriedku je reálna. Dovtedy totiž žiadna iná vesmírna loď nedokázala letieť do vesmíru viac než raz.

Prvým raketoplánom určeným pre lety do vesmíru bola práve Columbia, ktorú rovnako ako ostatné raketoplány skonštruovala spoločnosť Rockwell International Space Systems Group (v súčasnosti Boeing North American). Do Kennedyho vesmírneho centra ju prepravili 23. marca 1979.

Druhým vyrobeným raketoplánom bol Challenger, ktorý si NASA prevzala 30. júna 1982. Oba tieto raketoplány boli neskôr zničené pri haváriách, pri ktorých zahynuli všetci členovia ich posádok. Ilustračné foto. Foto: SITA/AP

V súčasnosti má NASA k dispozícii ešte tri raketoplány - Discovery (dokončený v roku 1983), Atlantis (1985) a Endeavour (1991).

Americký program letov raketoplánov sa tento rok definitívne ukončí po posledných misiách raketoplánov Endeavour a Atlantis v apríli a júni. Tretí z nich, Discovery, sa vrátil zo svojej poslednej cesty na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v marci. Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na turné Britney Spears sa predstaví aj rapperka Nicki Minaj
<< predchádzajúci článok
Pestrá ponuka veľkonočných koncertov filharmónie