NASA otestovala novú komunikačnú sieť pre hlboký vesmír
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) úspešne uskutočnil prvý test novej komunikačnej siete pre hlboký vesmír projektovanej na princípe internetu. "Ide o prvý krok k novej ...
BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) úspešne uskutočnil prvý test novej komunikačnej siete pre hlboký vesmír projektovanej na princípe internetu. "Ide o prvý krok k novej komunikačnej spôsobilosti, nazvime to interplanetárnym internetom," definoval projekt manažér NASA pre vesmírne sieťové výstavby, technológie a štandardy Adrian Hooke. Inžinieri Laboratória raketového pohonu (JPL - Jet Propulsion Laboratory) použili softvér s názvom Disruption-Tolerant Networking (DTN), aby preniesli niekoľko obrazových súborov zo sondy vzdialenej 32,4 milióna kilometrov na Zem. NASA vyvinula softvérový protokol, ktorý musí pri prenosoch čeliť oneskoreniam, rušeniu či neželaným a negatívnym vplyvom prostredia na signál, v spolupráci so spoločnosťou Vint Cerf, patriacu pod internetový gigant Google.
Spôsob vysielania informácií softvérom DTN sa od klasického internetového protokolu TCP/IP líšia. Komunikácia medzi vysielačmi DTN totiž neprebieha neustále. V prípade, že sa sonda napríklad dostane za planétu alebo iný vesmírny objekt či úkaz dochádza k dlhým oneskoreniam informácií. Pri rýchlosti svetla dosahuje oneskorenie pri vysielaní na Mars alebo z neho od troch do dvadsiatich minút. "V súčasnosti musia vesmírne tímy alebo prístroje uskutočniť viacero úkonov, ako napríklad rozhodnúť o čase, druhu informácií či spôsobe odoslania. Vďaka DTN to však bude automatické," tvrdí manažér Experimentálneho operačného centra DTN v Pasadene v americkom štáte Kalifornia Leigh Torgerson. Funkčnosť DTN bude NASA na jar budúceho roku testovať na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
SITA/AFP