Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) dnes oslavuje päťdesiate výročie svojho založenia. Administratíva, ktorej prevádzka a projekty si ročne vyžiadajú z amerického rozpočtu ...
BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) dnes oslavuje päťdesiate výročie svojho založenia. Administratíva, ktorej prevádzka a projekty si ročne vyžiadajú z amerického rozpočtu okolo 17 miliárd amerických dolárov (asi 360,06 miliardy Sk/ 11,952 miliardy €), začala svoje pôsobenie 1. októbra 1958. Americký kongres schválil jej vznik v dôsledku ideologického súperenia (takzvaná "studená vojna") s vtedajším Zväzom sovietskych socialistických republík (dnešná Ruská federácia) už v júli 1958. Iniciatíva pre vznik NASA prišla iba rok po úspešnom vystrelení sovietskeho Sputniku - prvej umelej družice, do kozmu. Na poli kozmonautiky a vesmírneho výskumu nemá NASA vo svete žiadnu výraznejšiu konkurenciu. Medzi jej najväčšie úspechy patrí vyslanie prvého človeka na Mesiac.
Bol ním Američan Neil Armstrong, ktorý so slovami "Jeden krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo", ako prvý v histórii ľudstva vykročil na mesačný povrch. Spojené štáty americké mohli tento prevratný úspech zaznamenať vďaka programu Apollo, ktorý desať rokov predtým schválil americký prezident John F. Kennedy. Históriu úradu poznačilo aj viacero tragédií - havária raketoplánu Challenger z roku 1986 a smrť siedmich astronautov na jeho palube, či smrť rovnakého počtu členov posádky raketoplánu Columbia pri návrate z misie v roku 2003. Oficiálne vyšetrovanie oboch tragédií vinilo z nehôd zastaranosť raketoplánov, ktoré boli v danom čase v službe.
Riaditeľom úradu je v súčasnosti Michael Griffin. Na svojom poste pôsobí od roku 2005. "Súperenie o dosiahnutie povrchu Mesiaca bolo viac než objavovanie či skúška národnej hrdosti. V tom čase bolo naše úsilie považované za test životaschopnosti spoločnosti. Na modeli Sovietskeho zväzu sa dalo jasne vidieť, že priekopníctvo vo vesmíre sa dá istým spôsobom transformovať aj do vplyvu na ostatný svet," povedal v súvislosti s historickým vývojom úradu Griffin. NASA sa v súčasnosti sústredí na viacero projektov - okrem dostavby a zásobovania Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), najmä na medziplanetárny program Constellation (voľný preklad Súhvezdie), ktorého cieľom je dopraviť v roku 2020 človeka opäť na Mesiac, a neskôr až na Mars. Najbližšou misiou je pripravovaný štart raketoplánu Atlantis, ktorý však už po tretí raz odložili. Odklad misie nepriamo vplýva aj na ostatné misie a projekty, so zreteľom na čas potrebný na ich prípravu.
V Národnom úrade pre letectvo a vesmír pôsobí v súčasnosti vyše 19 000 zamestnancov. NASA má po celej krajine desať obrovských stredísk a pracovísk, medzi najznámejšie patria: Kennedyho vesmírne stredisko na Cape Canaveral (americký štát Florida), Vesmírne stredisko v Houstone (Texas) či Laboratórium raketového pohonu v Pasadene (Kalifornia).
SITA