Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

NAPS vyzýva k budovaniu slušnej a prosperujúcej spoločnosti



Jubilejným ročníkom medzinárodného ekumenického koncertu, ktorý sa konal v septembri 2014 v historickej budove SND v Bratislave, podporil Inštitút NAPS už po desiaty raz dialóg a toleranciu medzi národmi a náboženstvami.



Zdieľať
Jubilejným ročníkom medzinárodného ekumenického koncertu, ktorý sa konal v septembri 2014 v historickej budove SND v Bratislave, podporil Inštitút NAPS už po desiaty raz dialóg a toleranciu medzi národmi a náboženstvami. Foto: Inštitút NAPS
Bratislava 13. februára (OTS) - „Nedávne výročie Nežnej revolúcie nás povzbudzuje k budovaniu občianskej spoločnosti. K jej súčasti patrí záujem o spoločné dobro a rozvoj vo všetkých oblastiach nášho života. Chceme vyjadriť vďaku všetkým občanom Slovenskej republiky, ktorí sa kultúrnym spôsobom zaslúžili o podporu uplynulého referenda a zúčastnili sa ho. Rozvoj občianskej spoločnosti je možný práve vtedy, keď občania majú príležitosť slobodne vyjadriť svoj názor a zúčastňovať sa tak na riadení vecí verejných. Cenzurovanie iného názoru nemá miesto v demokratickej spoločnosti a už vonkoncom nie na strane médií, ktorých úlohou má byť nezávislé informovanie. Udalosti uplynulých dní nás 25 rokov po revolúcii privádzajú nielen k zamysleniu sa nad smerovaním krajiny, v ktorej žijeme, ale prinášajú aj pozvanie pre osobné svedectvo každého jednotlivca. Svedectvo, ktorým sa jasne postavíme za slušnosť v medziľudských vzťahoch, za podporu rozvoja rodín, osobitne mladých, ako aj práv detí – našej budúcnosti, za férovosť v politike, za rovne dostupnú starostlivosť v zdravotníctve, za kvalitu v školstve, za dôstojné ohodnotenie v zamestnaní rovnaké pre mužov i ženy, za vytváranie priaznivých podmienok pre malé a stredné podnikanie, za reálne splniteľné istoty v sociálnej oblasti, za nedeformovanie kultúry, za podporu športu a za odmietnutie korupcie a podporu morálky vo všetkých sférach nášho života! Vyzývame preto všetkých občanov, aby aj v duchu možností a prekážok nepoľavili v snahe angažovať sa a spájať pre rozvoj nášho, v samom srdci Európy ležiaceho, Slovenska. Navyše, extrémizmus a znásobujúce sa riziko nebezpečenstva vo viacerých krajinách sveta nás stavajú pred zodpovednosť prehlbovať hodnoty vzájomnej úcty a potláčať egoizmus i totalitárne prejavy jednotlivcov. Aj nedávna referendová skúsenosť je pozvaním širokej verejnosti k zvýšeniu ochoty a záujmu o verejné dianie a rozvoj štátu, ktorý všetci tvoríme. Zaujímajme sa viac a hlbšie o to, kto a ako rozhoduje o našej budúcnosti. A hlavne prečo tak rozhoduje. Prispievajme k tomu, aby bolo Slovensko tretieho tisícročia demokratické, moderné, slušné a prosperujúce pre všetkých, nielen pre „vyvolených!“, uvádza sa vo výzve inštitútu.


K podporovateľom a signatárom výzvy sa pridali viacerí biskupi kresťanských cirkví i osobnosti spoločenského života. Svoju podporu jej vyjadril arcibiskup prešovský a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, vladyka Ján BABJAK, pravoslávny arcibiskup michalovsko-košický, vladyka JURAJ, biskup Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. Milan KRIVDA i reformovaný kresťanský biskup László FAZEKAS. Vyhlásenie podporuje aj herečka Božidara TURZONOVOVÁ, operný spevák Jaroslav DVORSKÝ, tanečník Tomáš SUROVEC, dirigent Igor DOHOVIČ či medzinárodný galerista a kurátor Martin CUBJAK.

Peter Solej Foto: Inštitút NAPS
NAPS realizuje svoje aktivity odvolávajúc sa na hodnotové desatoro, ktorého vlajkovými hodnotami sú úcta, život, rodina, vzdelanie a zodpovednosť,“ uviedol pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko, Peter Solej, a doplnil, že si v inštitúte veľmi cenia podporu, ktorú tejto výzve prejavili viaceré osobnosti.

Inštitút NAPS vznikol pred desiatimi rokmi v Medzilaborciach. Svoju činnosť sústreďuje v oblasti vzdelávania, kultúry a prehlbovania dialógu a tolerancie medzi národmi a náboženstvami. Aktivity občianskeho združenia boli v minulosti realizované aj v Bratislave, Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha Blízkeho Východu, Gregor III., za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. V uplynulých rokoch podporili podujatia NAPS viaceré svetové osobnosti. Medzi nimi pápež Benedikt XVI., Ekumenický patriarcha Bartolomej I. Konštantinopolský, maďarský prezident János Áder, vtedajší ukrajinský prezident Viktor Juščenko i jordánsky princ El Hassan bin Talal. Jeden z členov rady inštitútu, doc. Vladimír Hiadlovský, bol v januári tohto roka inaugurovaný za rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Čestnými členmi občianskeho združenia sú aj slovenskí exprezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poprava Austrálčanov problém Indonézie s drogami nevyrieši
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa začali veľtrhy zamerané na svadbu, krásu a rodinu