10. marca 2016

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP Photo
Ženeva 10. marca (TASR) - Napriek všemožnému úsiliu bojovať proti pytliactvu zostáva nosorožec v Afrike kriticky ohrozeným živočíšnym druhom. Za minulý rok totiž pytliaci v Afrike zabili najmenej 1338 nosorožcov, čo je najvyšší počet za posledné roky. Informoval o tom Medzinárodný zväz pre ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN), podľa ktorého od roku 2008 pytliaci na africkom kontinente zastrelili najmenej 5940 nosorožcov.
Roh nosorožca sa využíva v tradičnom liečiteľstve pre údajne pozitívne účinky na potenciu a v boji s rakovinou.
Na čiernom trhu je roh nosorožca dlhodobo drahší ako zlato. Súvisí to so zvyšujúcim sa dopytom bohatých Ázijčanov po tejto komodite, ako aj s intenzívnejším bojom proti pytliakom v Afrike.
"Extenzívne pytliactvo kvôli ilegálnemu obchodovaniu s rohmi nosorožcov naďalej marí úspechy, ktoré boli v Afrike v tejto oblasti dosiahnuté za posledné dve desaťročia," uviedol Mike Knight, šéf skupiny pre problematiku afrických nosorožcov v rámci IUCN. Mal tým na mysli nedávno zverejnenú správu, ktorá konštatovala isté zlepšenie, najmä pokles prípadov pytliactva, v Keni a Južnej Afrike.
Nosorožcom hrozí vyhynutie aj z dôvodov, ktoré súvisia s rozširovaním ľudských sídiel a zanikaním biotopov. Okrem nosorožcov sa tým decimujú aj stavy ďalších veľkých cicavcov, ako sú slony a žirafy.