Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. októbra 2012

Napriek protestom rušia sociálne domovy v Košiciach



Napriek protestom okolo 50 klientov sociálnych zariadení a Asociácie prijímateľov sociálnych služieb poslanci zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja prijali dnes Optimalizáciu zariadení ...



Zdieľať
kosice protest socialne domov KOŠICE 22. októbra (WEBNOVINY) – Napriek protestom okolo 50 klientov sociálnych zariadení a Asociácie prijímateľov sociálnych služieb poslanci zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja prijali dnes Optimalizáciu zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti KSK.


Na základe tohto materiálu zrušia rožňavské sociálne zariadenie rodinného typu Amália do konca roka s prechodom práv a povinností na nástupnícku organizáciu Jasanima ako aj zariadenie núdzového bývania pre týrané matky s deťmi na Adlerovej ulici v Košiciach do konca roka 2013.

V rozprave vystúpil poslanec Ján Babič, ktorý navrhol, aby v časti uznesenia o zrušení právnej subjektivity zariadenia Amália bola doplnená veta, že klienti ostávajú v súčasných priestoroch. Poslanci tento pozmeňujúci návrh schválili.

Obrazom: Rodičia protestovali proti zrušeniu domovov


Trebuľa by sa mal hanbiť, tvrdia matky

Heslami Hanba Trebuľovi a KSK, Rušenie núdzového bývania rovná sa osamelé matky s deťmi na ulici, Stop antisociálnej demokracii smerákov protestovalo niekoľko desiatok matiek a rodičov s deťmi proti zámeru Košického samosprávneho kraja postupne zrušiť núdzové bývanie pre týrané matky s deťmi na Adlerovej ulici v Košiciach a rožňavského zariadenia Amália.

Klienti kritizujú, že kraj chce šetriť na tých najslabších, ktorí sa sami nevedia účinne brániť. Poslanci schválili, aby na rokovaní vystúpili Erika Vanyová za Amáliu a Monika Lapošová za klientov núdzového bývania. Predseda KSK Zdenko Trebuľa informoval poslancov, že majú k danému bodu priložené vyjadrenia Asociácie prijímateľov sociálnych služieb (APSS) SR, ktorá so zámerom nesúhlasí.

Poslanci majú k dispozícii aj list košického primátora Richarda Rašiho, ktorý tiež nesúhlasí s týmto zámerom samosprávneho kraja. Trebuľa uviedol, že Košický samosprávny kraj k tomuto kroku pristupuje z ekonomických dôvodov a nik z klientov zariadenia núdzového bývania neostane na ulici. Poukázal na to, že byty na núdzové bývanie má kraj prenajaté od mesta a sú v zlom stave.



Matkám s deťmi hrozí ulica

Ako uviedla organizátorka protestu Monika Lapošová, zastupujúca klientov z Adlerovej a súčasne členka Asociácie prijímateľov sociálnych služieb, sú proti zrušeniu núdzového bývania na Adlerovej, pretože by sa mohlo stať, že matky s deťmi ostanú na ulici.

Kraj síce sľubuje, že všetky matky umiestnia do existujúcich sociálnych zariadení napríklad na Poľnej ulici či v zariadení Dorka na košickom sídlisku KVP, tie ale majú kapacity najmä v zimnom období naplnené. Okrem toho tam je bývanie oveľa horšie, lebo sú tam rôzni dospelí klienti, čo by mohlo mať negatívny vplyv na deti.

Proti zrušeniu rožňavského zariadenia pre mentálne postihnutých Amália protestujú jeho mentálne postihnutí klienti, ktorých vedie Erika Vanyová. Uviedla, že premiestnenie klientov zo zariadenia rodinného typu bude pre nich znamenať zhoršenie kvality poskytovaných služieb ako aj problematické vyrovnanie sa s takouto zmenou.

Ako uviedol riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát, klienti Amálie dostali od KSK ponuku, aby si založili združenie a zobrali objekt do prenájmu na desať-pätnásť rokov, tú odmietli. „Na základe rokovaní sme pristúpili na kompromis, že názov Amália ostane, aj klienti ostanú v objekte, kde sú teraz, len sa administratíva presunie na už existujúci subjekt,“ povedal Bernát.

Doložil, že ponuka, aby Amáliu spravovala nezisková organizácia stále trvá a uvíta, ak sa do toho zaangažuje aj mesto Rožňava. Ako ďalej povedal, klienti z Adlerovej by sa sťahovali postupne v priebehu budúceho roka. Zariadenie Dorka je pripravené od januára prevziať prvých klientov.

Aj Arcidiecézna katolícka charita Košice je pripravená zrekonštruovať priestory, aby vzrástla kapacita zariadenia na Poľnej ulici. Obe protestujúce skupiny uviedli, že využijú všetky ďalšie legálne formy protestu.

V prípade Adlerovej chcú rokovať s mestom, či by zariadenie núdzového bývania nemohlo zobrať pod seba, pričom zvažujú aj založenie neziskovej organizácie, ktorá by zriadila a prevádzkovala takéto zariadenie. Zástupcovia klientov Amálie sa vyjadrili, že tiež zakladajú združenie, ktoré by mohlo prevádzkovať zariadenie rodinného typu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kancelárka Merkelová vraj hrozí zrušením summitu Únie
<< predchádzajúci článok
Euro je nezvratný projekt, ECB ho vraj udrží nad vodou