Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. novembra 2009

Nálada v priemysle bola v novembri najlepšia



Indikátor dôvery v priemysle sa v novembri oproti októbru zlepšil o 1,3 bodu na záporných 7,7 bodu. Dostal sa tak na vôbec najvyššiu úroveň v tomto roku. "Vývoj bol ovplyvnený najmä ...



Zdieľať
BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Indikátor dôvery v priemysle sa v novembri oproti októbru zlepšil o 1,3 bodu na záporných 7,7 bodu. Dostal sa tak na vôbec najvyššiu úroveň v tomto roku. "Vývoj bol ovplyvnený najmä očakávaním rastu priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace," konštatuje Štatistický úrad SR.


Názory respondentov na vývoj priemyselnej produkcie za posledné tri mesiace sú oproti predchádzajúcemu prieskumu optimistickejšie. Konjunkturálne saldo sa v novembri v porovnaní s októbrom zvýšilo o 4 body na 23 bodov a dostalo sa nad úroveň dlhodobého priemeru.

Rast predpokladajú hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, výrobkov z gumy a plastov a v spracovaní dreva. Naopak pokles produkcie očakávajú v štyroch odvetviach, a to vo výrobe obuvi, výrobe inde neklasifikovanej, chemickom priemysle a výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov.

Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii v novembri ostalo na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci. Pozitívne očakávania nie sú v žiadnom odvetví priemyslu. Najväčší pokles dopytu sa očakáva vo výrobe výrobkov z gumy a plastov, výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov a výrobe strojov a zariadení. Podiel respondentov, ktorí považujú celkový dopyt za dostatočný sa mierne znížil na 59 %.

V zahraničnom dopyte je zaznamenaný výraznejší pokles. Po októbrovom raste sa saldo v novembri znížilo o 6 bodov. Pokles zaznamenali hlavne vo výrobe výrobkov z gumy a plastov, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a výrobe strojov a zariadení. V žiadnom odvetví saldo nedosiahlo plusovú hodnotu.

Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti októbru nezmenilo. Až 90 % respondentov považuje ich stav za primeraný. Najviac sa zásoby zvýšili vo výrobe obuvi, výrobe strojov a zariadení a výrobe inde neklasifikovanej. Mierny pokles zásob bol vo výrobe výrobkov z gumy a plastov, chemickom priemysle a vo výrobe potravín.

Prognóza vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace pokračovala aj v novembri v rastovej tendencii, saldo sa zvýšilo oproti októbru o 4 body. Rast očakávajú producenti dopravných prostriedkov, v ťažobnom priemysle a vo výrobe elektrických a optických zariadení a podľa regiónov najmä v Trnavskom kraji. Naopak pokles výroby na najbližšie trojmesačné obdobie predikujú producenti výroby kovov a kovových výrobkov, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a výrobkov z gumy a plastov.

Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov ostalo na októbrovej úrovni. Zvyšovanie cien predpokladajú hlavne respondenti vo výrobe inde neklasifikovanej a výrobe celulózy a papiera. So znižovaním cien počítajú hlavne výrobcovia elektrických a optických zariadení, vo výrobe strojov a zariadení a výrobe potravín.

Saldo zamestnanosti na najbližšie tri mesiace v novembri pokleslo o 3 body na záporných 25 bodov. Znižovanie počtu zamestnancov sa očakáva vo väčšine odvetví, najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, textilu a odevov, celulózy a papiera. Podľa regiónov najmä v Košickom a Bratislavskom kraji. So zvyšovaním počtu zamestnancov rátajú len v spracovaní dreva.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prepad cien v priemysle sa v októbri prehĺbil
<< predchádzajúci článok
Žiadajú preverenie posudku v prípade Malinová