Nálada v ekonomike SR na najnižšej hodnote od roku 1999
Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v novembri. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) sa totiž hodnota indikátora ekonomického sentimentu (IES) v porovnaní s októbrom znížila o 4,8 ...
BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) - Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v novembri. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) sa totiž hodnota indikátora ekonomického sentimentu (IES) v porovnaní s októbrom znížila o 4,8 percentuálneho bodu na 88,5 bodu. "Je to najnižšia hodnota od októbra 1999," uviedol ŠÚ. Vývoj indikátora podľa úradu negatívne ovplyvnilo najmä výrazné zníženie spotrebiteľskej dôvery, ako aj pokles dôvery v službách a maloobchode. Medziročne bol indikátor ekonomického sentimentu nižší o 14,4 percentuálneho bodu a oproti dlhodobému priemeru o 12,5 bodu.
Tendencia poklesu indikátora dôvery v priemysle sa v novembri zastavila a výrazné októbrové mínusové saldo 16,7 sa zlepšilo o 1,7 percentuálneho bodu. Vývoj ovplyvnilo zvýšené očakávanie produkcie priemyselných výrobkov na nasledujúce tri mesiace. Indikátor dôvery v stavebníctve v novembri mierne vzrástol, a to o 0,5 bodu na mínus 10 percentuálnych bodov a úroveň dlhodobého priemeru prevýšil o 12 bodov. Jeho vývoj ovplyvnilo podľa ŠÚ mierne zvýšenie očakávanej zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch. Indikátor dôvery v maloobchode sa v novembri výrazne znížil a hodnotou 10,3 sa dostal pod úroveň dlhodobého priemeru. Nepriaznivý vývoj indikátora ovplyvnili najmä negatívne hodnotenia súčasnej aj očakávanej ekonomickej situácie. Indikátor dôvery v službách sa vplyvom negatívnejšieho hodnotenia vývoja podnikateľskej situácie a očakávaného dopytu v porovnaní s ostatným prieskumom znížil o 8,6 bodu na hodnotu 4,7 bodu.
V novembri tohto roka zaznamenala spotrebiteľská atmosféra na Slovensku podľa Štatistického úradu výrazný nárast pesimizmu. Oproti minulému mesiacu vzrástli obavy obyvateľov pri všetkých štyroch zložkách, teda pri predpokladanom vývoji nezamestnanosti, hodnotení vývoja ekonomiky SR, očakávaní finančnej situácie v domácnostiach a perspektívach úspor v domácnostiach, pričom najvýraznejšie sa prejavilo zvýšenie pesimizmu v očakávaniach vývoja nezamestnanosti. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v porovnaní s októbrom sa znížil o 19,2 bodu na hodnotu mínus 31 bodov, čo je podľa úradu najväčší medzimesačný pokles v histórii prieskumov. V komparácii s rovnakým obdobím minulého roka je nálada spotrebiteľov nepriaznivejšia o 20,2 bodu.
SITA