29. júna 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/APLondýn 29. júna (TASR) - Náklady vlád na juhu Európy na obsluhu ich dlhov dnes vzrástli po víkendovom kolapse rokovaní medzi Gréckom a jeho veriteľmi. Investori tak zareagovali na vypísanie referenda o reformách v Grécku a možný odchod zadlženej krajiny z eurozóny. Vláda v Aténach už zatvorila banky a zaviedla kontrolu kapitálu aj limity na výber z bankomatov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Prvým väčším signálom šírenia dlhovej krízy v eurozóne v rokoch 2011-12 bolo zvýšenie rizikovej prirážky na talianske, španielske a portugalské 10-ročné dlhopisy v porovnaní s referenčnými nemeckými dlhopismi.
A dnes sa situácia na dlhopisových trhoch opakuje, najmä v prípade gréckych cenných papierov. Zatiaľ čo výnosy z 10-ročných nemeckých dlhopisov, ktoré sú považované za bezpečný prístav pre investície, dnes klesli o približne 14 bázických bodov na 0,78 %, pričom počas dopoludnia sa nakrátko prepadli až na 0,71 %, výnosy zo španielskych, talianskych, portugalských dlhopisov stúpli. Ale nie tak strmo ako z výnosy z 10-ročných gréckych bondov, ktoré vyleteli o 300 bázických bodov na 14,15 %. A výnosy z dvojročných gréckych dlhopisov dnes na sekundárnych trhoch dokonca vyskočili až o vyše 1200 bázických bodov na približne 33 %.
Výnosy z 10-ročných dlhopisov rizikových štátov na juhu Európy sa dnes zvýšili o zhruba 20 bázických bodov. Presnejšie, výnosy z portugalských cenných papierov dosiahli 3 %, z talianskych 2,35 % a španielskych 2,31 %.
Európske akciové trhy aj spoločná mena sa dnes zase výrazne prepadli. No aj napriek tomu časť investorov pred nadchádzajúcim referendom o reformách v Grécku, ktoré sa uskutoční 5. júla, verí, že Gréci budú hlasovať za reformy a zotrvanie v eurozóne.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR