Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. decembra 2010

Najziskovejším sektorom na Slovensku je energetika



Ekonomická recesia sa podpísala vo väčšine odvetví pod pokles tržieb slovenských i európskych firiem. Napriek tomu si ale vybrané sektory domácej ekonomiky udržali svoju ziskovosť. ...



Zdieľať
energetika Foto: SITABRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) - Ekonomická recesia sa podpísala vo väčšine odvetví pod pokles tržieb slovenských i európskych firiem. Napriek tomu si ale vybrané sektory domácej ekonomiky udržali svoju ziskovosť. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Deloitte, ktorá porovnávala vývoj finančných ukazovateľov vybraných spoločností. Napriek poklesu ziskovosti je podľa záverov štúdie najziskovejším odvetvím na Slovensku aj v Európe energetický sektor.


"Energetika si udržiava relatívne vysoké marže, ktoré sú potrebné na financovanie rozsiahlych investícii," konštatuje spoločnosť Deloitte. Do analýzy boli pritom zahrnuté aj spoločnosti pôsobiace v stavebníctve, automobilovom priemysle a maloobchode. V ďalšom období by podľa riaditeľa na oddelení finančného poradenstva Deloitte Slovensko Maroša Sokolovského mal relatívne najvyšší rast zaznamenať automobilový priemysel.

Energetický sektor zaznamenal na Slovensku pokles ziskovosti z priemernej 13 % EBIT marže v rokoch 2005 až 2008 na približne 8 % v roku 2009. "Prevádzkové marže v stavebníctve a v maloobchode sú podstatne menšie, pričom klesli z úrovne približne 7 % v stavebníctve a 2 % v maloobchode v roku 2005 na menej ako 2 % v roku 2009,“ uvádza Sokolovský. Nízke výrobné náklady na Slovensku, ako aj orientácia najväčšej automobilky na väčšie - luxusnejšie vozidlá, sa podľa spoločnosti Deloitte odzrkadľujú v relatívne vysokých prevádzkových maržiach automobiliek.

Stavebníctvo ako celok zaznamenalo v krízovom roku 2009 veľký prepad. Veľké spoločnosti prešli v tomto sektore v posledných rokoch na systém subdodávok. Podľa Deloittu tak znížili počet zamestnancov a naopak zvýšili produktivitu. Slovenské stavebné spoločnosti pritom patria k najmenej ziskovým v regióne, avšak vlani sa čiastočne priblížili k priemernej ziskovosti.

Prepad tržieb v maloobchode vlani zaznamenali podľa záverov štúdie aj významné obchodné reťazce. Menšie spoločnosti strácali v tomto sektore podľa Deloittu svoj podiel v prospech väčších hráčov na trhu. Jedným zo záverov zverejnenej štúdie je aj skutočnosť, že väčšina slovenských firiem vykazuje nižšiu zadlženosť ako kótované spoločnosti v Európe.

Analýza spoločnosti Deloitte porovnala štyri skupiny firiem. Vzorka slovenských spoločností zahrnutých v rebríčku najväčších 500 spoločností v regióne strednej a juhovýchodnej Európy (Deloitte CE TOP 500) bola rozšírená o menšie spoločnosti na Slovensku a v strednej a východnej Európe. Celkovo bolo do porovnania zaradených 85 slovenských spoločnosti, pričom z rebríčka TOP 500 ich bolo 15. Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva, pričom pôsobí vo viac ako 140 krajinách sveta.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci v Kandaháre strážia brány, pracujú aj mimo základne
<< predchádzajúci článok
Pyrghos sa odvolal proti zrušeniu konkurzu OP Prostějov