Najzdravšou štátnou inštitúciou je Ministerstvo zdravotníctva
Najzdravšou slovenskou štátnou inštitúciou je Ministerstvo zdravotníctva. Vyplynulo to z výsledkov októbrového projektu Zdravé pracoviská v štátnom sektore, v ktorom lekári vyšetrili a otestovali ...
BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Najzdravšou slovenskou štátnou inštitúciou je Ministerstvo zdravotníctva. Vyplynulo to z výsledkov októbrového projektu Zdravé pracoviská v štátnom sektore, v ktorom lekári vyšetrili a otestovali viac ako 730 zamestnancov. Do súťaženia sa zapojil Úrad vlády SR, Národná rada SR a ministerstvá hospodárstva, školstva, pôdohospodárstva, financií a zdravotníctva.
Lekári zisťovali záujemcom hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak, telesný tuk, obvod pása, analyzovali oxid uhličitý v dychu, vypočítali BMI a celkové kardiovaskulárne riziko. Všetci zúčastnení si so sebou odniesli zdravotné vysvedčenie s nameranými hodnotami, publikácie o tom ako sa správne starať o svoje srdce, ako aj brožúru o označovaní potravín. V prípade, že mal niekto zvýšený krvný tlak alebo cholesterol, dostal rady a odporúčania pre ďalšiu liečbu. Pri celkovom porovnaní jednotlivých pracovísk boli vo výhode tie, v ktorých bol najnižší priemerný vek a najvyššie zastúpenie žien.
"Takmer tri štvrtiny vyšetrených osôb tvorili ženy, čo svedčí o ich aktívnejšom prístupe k starostlivosti o svoje zdravie. V stresovej záťaži v zamestnaní sa ale ženy vyrovnávajú mužom, okrem toho sú častejšie zaťažené stresmi aj v súkromnom živote. Zistili sme, že až 62 percent zamestnancov štátnej správy sa nedostatočne venuje mimopracovnej fyzickej aktivite," uviedla Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vyšetrenie odhalilo u viac ako polovice účastníkov nadváhu až obezitu, zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi a u tretiny aj zvýšené hodnoty krvného tlaku. Muži majú častejšie nadváhu, vyššie hodnoty systolického aj diastolického tlaku, ženy zas zvýšenú hladinu celkového cholesterolu v krvi.
Okrem vyšetrení sa štátni zamestnanci zúčastnili ankety o zdravom životnom štýle. Šesťdesiatšesť percent respondentov by chcelo zlepšiť svoj zdravotný stav zvýšením pohybovej aktivity, takmer polovica sa pokúsi zdravšie sa stravovať, 22 percent uvažuje nad častejšími preventívnymi prehliadkami a 11,5 percenta by chcelo prestať fajčiť.
Agentúru SITA informovala Zuzana Lukáčová zo spoločnosti Comm.
SITA