Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. novembra 2016

Najvyšší vrchol Bratislavy verejnosti nie je prístupný



Na úplný vrchol Devínskej Kobyly, ktorý je súčasťou bývalej raketovej základne Československej armády, sa verejnosť tak skoro oficiálne nedostane. Ministerstvu obrany zákon ...



Zdieľať
Bratislava Foto: TASR
Bratislava 6. novembra (TASR) – Na úplný vrchol Devínskej Kobyly, ktorý je súčasťou bývalej raketovej základne Československej armády, sa verejnosť tak skoro oficiálne nedostane. Ministerstvu obrany zákon neumožňuje sprístupniť vojenský objekt, ktorý má v správe. V minulosti sa mu nepodarilo areál odpredať ani previesť na mesto či samosprávny kraj.


Devínska Kobyla je s nadmorskou výškou presahujúcou 500 metrov (514 m n. m.) najvyšším vrcholom Bratislavy. Kruhovým výhľadom na vrcholovej plošine sa Bratislavčania nemôžu kochať od roku 1982, kedy tu bol dislokovaný protilietadlový raketový oddiel. V masívnych betónových silách boli rozmiestnené rakety typu S 125M NEVA.

Rezort vojenský objekt s názvom RTH Devínska Kobyla nevyužíva od roku 1996, teda už dve desiatky rokov. V minulosti bol strážený, dnes sa doň návštevníci môžu voľne dostať. Hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková vystríha, že by tak nemali robiť. „Súčasný technický stav vojenského objektu neumožňuje bezpečný pohyb osôb v jeho areáli,“ upozornila.

V minulosti stála na najvyššom mieste Bratislavy drevená rozhľadňa aj turistická útulňa. Pre Bratislavčanov, ale aj návštevníkov hlavného mesta by mohla byť zaujímavá i vojenská infraštruktúra vybudovaná v časoch studenej vojny. Podľa Capákovej nie je možné tieto miesta sprístupniť.

„Takéto využitie nie je možné, keďže Ministerstvo obrany SR je oprávnené majetok štátu vo svojej správe využívať výlučne na plnenie úloh v rámci predmetu svojej činnosti alebo v súvislosti s ním,“ ozrejmila.

Vojenský objekt RTH Devínska Kobyla ministerstvo eviduje ako prebytočný majetok. V minulosti sa ho v zmysle zákona pokúšalo viackrát predať a podľa hovorkyne aj bezodplatne previesť na mesto či samosprávny kraj. „Žiaľ, neúspešne,“ uviedla Capáková s tým, že ministerstvo je iba správcom vojenského objektu, pozemky však nie sú v jeho vlastníctve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nemecku od novembra rastie v obchodných reťazcoch cena mlieka
<< predchádzajúci článok
Nemci v prieskume: Trumpovým víťazstvom utrpia vzťahy USA a Nemecka