Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2015

Najvyšší súd žaluje pre údajnú platovú diskrimináciu ešte desať sudcov



Doplatok za údajnú platovú diskrimináciu žiada od Najvyššieho súdu (NS) SR v súčasnosti ešte približne osmina jeho vlastných sudcov. Vyplýva to z prehľadu ...



Zdieľať
Najvyšší súd Foto: TASR
Bratislava 16. januára (TASR) – Doplatok za údajnú platovú diskrimináciu žiada od Najvyššieho súdu (NS) SR v súčasnosti ešte približne osmina jeho vlastných sudcov. Vyplýva to z prehľadu diskriminačných žalôb, ktoré súd poskytol TASR.


Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina v minulosti neinformoval o tom, koľko sudcov ho žaluje. Informácie poskytol až pod vedením jeho nástupkyne Daniely Švecovej. Aktívnu žalobu má na súde ešte desať z celkového počtu 84 sudcov. Úspešne sa zatiaľ nevyvíja spor ani pre jedného z nich.

Hovorca súdu Matej Kereš priblížil, že hromadnú žalobu šiestich sudcov zamietol Okresný súd Bratislava I v celom rozsahu. „V súčasnosti prebieha odvolacie konanie,“ doplnil.

V prípade ďalšej individuálnej diskriminačnej žaloby sudcu rozhodol Okresný súd Bratislava I o zastavení konania. Žalujúci sudca nezaplatil súdny poplatok. Rozhodnutie podľa Kereša ešte nie je právoplatné.

O ďalších dvoch diskriminačných žalobách troch sudkýň NS zatiaľ nebolo rozhodnuté. Sú v konaní na súde prvého stupňa, priblížil Kereš.

„Jeden návrh bol vzatý späť,“ doplnil Kereš vývoj diskriminačných žalôb smerujúcich voči NS. Diskriminačnú žalobu stiahla vlani i sudkyňa a súčasná predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková. Urobila tak v súvislosti s jej kandidatúrou na post predsedu Najvyššieho súdu SR.

Na Okresnom súde Bratislava I uspelo v minulosti 11 sudcov NS. V roku 2010 dohromady vysúdili 1,15 milióna eur. Verdikt je právoplatný. Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina sa neodvolal.

Kereš informoval, že sudcovia peniaze dosiaľ nezískali. „Nárok 11 sudcov nebol uspokojený,“ uviedol.

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová neuviedla, aký má názor na žaloby svojich kolegov. „Keďže ide v mnohých veciach o živé spory, Najvyšší súd sa k prípadom nebude vyjadrovať, aby neovplyvňoval rozhodnutie súdov,“ zdôvodnil Kereš.

Harabin čelil za nepodanie odvolania pred Ústavným súdom disciplinárnemu stíhaniu. Z 11 sudcov desať žiadalo za platovú diskrimináciu po 150.000 eur. Súd im priznal po 100.000 eur, plus trovy konania. Zvyšný sudca žiadal symbolické odškodné.

Ministerstvo spravodlivosti, voči ktorému smeruje drvivá väčšina diskriminačných žalôb, nedávno informovalo, že eviduje celkovo žaloby 814 sudcov. Zhruba polovica z nich s nárokom právoplatne neuspela. Hovorkyňa Alexandra Donevová priblížila, že súdy doposiaľ právoplatne rozhodli s negatívnym výsledkom o nároku 411 sudcov.

Prví sudcovia sa obrátili na súd už v roku 2007. Nepáčili sa im príplatky zhruba 3300 eur, ktoré ich mali motivovať, aby sa prihlásili na Špeciálny súd. Po zásahu Ústavného súdu v roku 2009 sa príplatky znížili.

Z aktuálneho prehľadu NS vyplýva, že diskriminačnú žalobu voči nemu mohlo podať celkovo 23 sudcov. Harabin v minulosti tvrdil, že Najvyšší súd žaluje „možno jedna tretina alebo polovica“ sudcov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská pôda bola do roku 2014 slabo chránená pred vykupovaním
<< predchádzajúci článok
V Belgicku zatkli 13 podozrivých z terorizmu, našli zbrane i uniformy