Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. júna 2009

Najvyšší predstavitelia SR ”požehnali” novým europoslancom



Trinásť poslancov, ktorí budú v nasledujúcej päťročnici zastupovať Slovenskú republiku v Európskom parlamente, dnes prevzalo menovacie dekréty. Na slávnostnom odovzdávaní sa im prihovoril prezident ...



Zdieľať
BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) - Trinásť poslancov, ktorí budú v nasledujúcej päťročnici zastupovať Slovenskú republiku v Európskom parlamente, dnes prevzalo menovacie dekréty. Na slávnostnom odovzdávaní sa im prihovoril prezident SR Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady SR Pavol Paška a predseda vlády Robert Fico. Všetci traja sa v príhovoroch zhodli, že účasť na voľbách do europarlamentu bola na Slovensku nízka. Paška a Fico odsúdili aj extrémizmus, ktorý sa podľa nich dostáva aj na pôdu europarlamentu.


"Výsledky európskych volieb potvrdili, že namiesto razantného nástupu hodnôt a reprezentácie demokratických strán musíme čeliť čoraz väčšej miere rastúceho extrémizmu a radikalizmu," zhodnotil situáciu v europarlamente predseda NR SR. Paška požiadal zvolených zástupcov zo Slovenska, aby nedali možnosť tomu, aby Európska únia bola experiment a aby sa rozpadla "ako domček z karát len preto, že sme boli ľahostajní k prejavom skepticizmu, radikalizmu a extrémizmu." Podľa neho by únia mala byť naďalej projektom princípov solidarity a schopnosti spolužitia.



Prezident Ivan Gašparovič je presvedčený, že noví europoslanci budú rozlišovať pri hlasovaní i vystupovaní v europarlamente, čo je v prospech Európy, ale aj čo je v prospech Slovenska. "Preto vás vyzývam, aby ste mali stále na vedomí aj štátoprávne postavenie a postavenie Slovenska v EÚ ako štátu, ktorý je demokratický. Štátu, ktorý má predstavu nielen o svojej vnútornej, ale aj európskej politike," povedal Gašparovič. Europoslancov vyzval, aby ho vyhľadali, keď budú mať problémy alebo sa budú chcieť poradiť.



Premiér Robert Fico uviedol, že europarlament sa bude v nasledujúcom období zaoberať hlavne krízou. "Verím, že budete na pôde europarlamentu podporovať také opatrenia, ktoré dokážu čo najviac zmierniť dopady krízy na Slovensku a prispejú k čo najskoršiemu obratu hospodárskeho prepadu v Európe, teda aj na Slovensku, späť k ekonomickému rastu, tvorbe pracovných miest, rastu životnej úrovne našich ľudí," povedal Fico a dodal, že Slovensko odvedie v maximálnej miere svoj diel v boji proti hospodárskej kríze. To isté očakáva aj od europarlamentu a jeho poslancov. Nárast extrémizmu podľa Fica súvisí s výsledkami eurovolieb v Holandsku, Veľkej Británii, Rakúsku a v Maďarsku. "Extrémisti nikoho nikdy nepodporili a nikomu nepomôžu, naopak, všetkým nám škodia," povedal premiér a vyzval zástupcov Slovenska v EP, aby postupovali jednotne proti maďarskej strane JOBBIK, ktorá sa dostala tiež do europarlamentu. Podľa neho totiž pravicový JOBBIK ohrozuje integritu, právnu celistvosť a zvrchovanosť SR ako aj pokojné spolužitie ľudí u nás i v okolitých štátoch. "Extrémisti, ktorí nemajú inú agendu, len šírenie napätia a neznášanlivosti, atmosféru spolužitia u nás určovať nemôžu a nebudú," povedal Fico.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ODS zvíťazila v eurovoľbách, ČSSD prehrala (8. 6. 2009)
 Socialisti sú sklamaní, stratili viac ako 50 kresiel (8. 6. 2009)
 Svojho europoslanca budú mať aj britskí rasisti (8. 6. 2009)
 Európsky parlament po voľbách 2009 (8. 6. 2009)
 Voľby do EP vyhral pravdepodobne Smer-SD, pred SDKÚ-DS (7. 6. 2009)
 SMK má podľa Csákyho šancu na tri mandáty (7. 6. 2009)
 Z trinástich zvolených europoslancov sú siedmi staronoví (7. 6. 2009)
 Konečné neoficiálne výsledky volieb do EP (7. 6. 2009)
 Do Schengenu v roku 2007 (2. 9. 2005)



nasledujúci článok >>
Maďaričovi prekáža zavádzajúca diskusia o jazykovom zákone
<< predchádzajúci článok
Malinovej advokát bol odpočúvaný nezákonne